Tiyatro Tümü

Müzikal Okuma: Nazım Himet "Bir Garip Yolculuk"


Sizce Nasıl?

Bu müzikal yolculukta, Türk şair Nâzim Hikmet’in « Bir garip yolculuk » şiiri, oyuncu Julien Allouf tarafından seslendiriliyor

27 Mart 2019, Saat 19:00 -  Istanbul Fransız Kültür Merkezi

Bu müzikal yolculukta, Türk şair Nâzim Hikmet’in « Bir garip yolculuk » şiiri, oyuncu Julien Allouf tarafından seslendiriliyor ve Macar müzisyen Csaba Palotaï’ın gitarının epik tınılarıyla harmanlanıyor. 

Julien Allouf’un seslendirdiği bu düzyazı biçimindeki uzun aşk şiiri, yazarı, savaş sonrasının altüst olmuş Avrupa’sında sevdiği bir kadının hayaleti andıran gölgesinde amaçsız bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihin, Avrupa’nın, devrimlerin yıkıntıları üzerindeki şiir, yaşadığı çağla yüzleşen bir sürgünün adımlarını duyacağımız şekilde içimize işliyor. Müzik ise anlatıya eşlik ediyor, taşıyor ve belki bir gerçeğin, düşlenen bir geleceğin arayışına dönüşüyor.

Julien Allouf, Paris Dramatik Sanatlar Yüksek Konservatuarı’ndaki eğitiminin ardından oyuncu olarak farklı yönetmenlerle çalıştı : Y. J. Colin, G. Corsetti, A. Arias, L. Lagarde, C. Maltot, J. Osinski, T. Jolivet, I. Shaked, F. Barbet... Clément Bondu ile 2012’de kurduğu L’IMPOSSIBLE topluluğuyla tiyatro ve müziği harmanlayarak yolculuk teması etrafında çalışmalar gerçekleştirdi. 2013 yılında birlikte yarattıkları« ACTE ZÉRO » projesiyle iki yıl süresince Comédie de Reims-CDN,  Théâtre de la Cité Internationale, Théâtre Paul Scarron-Le Mans gibi sahnelerde turneye çıktılar. Aynı zamanda oyuncu olarak da çalışmalarını sürdüren Allouf’un Nazım Hikmet’in bir şiirinden esinlenerek  gitarist  Csaba Palotaï ile birlikte gerçekleştirdiği « Bir garip yolculuk » adlı  uyarlama Reims Avrupa Sahneleri Festivali kapsamında izleyiciyle buluştu. 

1972 yılında Budapeşte’de doğan ve 1996’da Paris’e yerleşen müzisyen ve besteci Csaba Palotaï’ın müzik stilini Doğu Avrupa rock, free-jazz, blues ve folk müziği biçimlendirdi. 7 yaşında akordeonu, 12 yaşında ise gitarı keşfetti. Daha sonra Budapeşte’de  Franz Liszt Konservatuarı’nda gitar eğitimi ve Paris CNSM Konservatuarı’nda caz ve doğaçlama müzik eğitimi aldı.  Müzik hayatının başlangıcında büyük ölçüde Macar gitarist Gàbor Gado’dan esinlendi. 

Marion Stoufflet, felsefe ve İngilizce eğitiminin ardından Strasbourg Ulusal Tiyatrosu’nda tanıştığı Guillaume Vincent ile MidiMinuit topluluğunu kurdu. 2004 yılından bu yana klasik ve çağdaş oyunları sahneledikleri tiyatroda ve ayrıca operada da düzenli olarak birlikte çalışıyorlar. Jean-François Peyret ile işbirliğinden sonra Ludovic Lagarde ve 2009’dan beri yöneticisi olduğu Comédie Reims tiyatrosuyla birlikte tiyatro ve opera sahnesi dramaturgu olarak çalışıyor. 

Julien Allouf - ses
Csaba Palotaï - elektrik gitar
Marion Stoufflet – Dramaturji


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.