Tiyatro Tümü

"Öcüler" Oyun okuması


Sizce Nasıl?

İstanbul merkezli “biriken” kolektifi, Onur Haftası etkinlikleri kapsamında, yazar Yann Verburgh’un Ogres (Öcüler) oyununu okuma tiyatrosu olarak sahneliyor.

ÖCÜLER | OGRES
Oyun okuması | Mise en lecture


21.06.2016 -19.15


Fransız Kültür Merkezi


İstanbul merkezli “biriken” kolektifi, Onur Haftası etkinlikleri kapsamında, yazar Yann Verburgh’un Ogres (Öcüler) oyununu okuma tiyatrosu olarak sahneliyor. Yazarın 2014’te yazdığı ilk oyunu olan Öcüler, aynı yıl Beaumarchais-SACD derneği Yazı bursuna, Devlet Tiyatro Merkezi’nin Yaratıcılık bursuna ve Chartreuse de Villeneuve lez Avignon-CNES Yazı bursuna layık görülmüştür.


Ogres, günümüzde homofobi konusunu ele alırken Fransa’dan Rusya’ya, Uganda’dan İran, Bulgaristan, Güney Afrika, Kamerun, Yunanistan, Brezilya, Romanya, Güney Kore ve Hollanda’ya kadar uzanan bir coğrafyada toplumsal ve hatta fiziksel olarak dışlayan ve her defasında farklı şekiller alan ayrımcılığın genel tablosunu çiziyor.
Oyun, Normandiya’da bir ormanda işkenceye maruz kaldıktan sonra ölüme terk edilen Benjamin’in saldırıya uğramasıyla başlar. Sahne, saldırganlardan birinin gözünden -tıpkı bir kamera kaydı gibi- anlatılır. Oyundaki diğer hikayelerin arasında Benjamin’inkini saldırganlarını mahkum eden mahkemeye kadar takip ederiz. Bu süreçte Benjamin’in yanında onu dinleyen ve destek olan genç LGBT aktivisti Yoan vardır. Toplamda 28 sahne ve 14 farklı ülkede kurbanların, saldırganların, ailelerin ve dayanılmaz şiddetin tanıklarının bakış açıları karşı karşıya gelir.


Şiddetin, işkencenin, tutarsızlığın ortasında ve yaraların altında kalıp da yok edilemeyen tek şey ise dünyanın dört köşesindeki bu karakterlerin aşkları, umutları ve cesaretleridir.


Oyuncular: Alican Yücesoy, Canan Atalay, Defne Halman, Halil Babür, Okan Urun 


#Orlando
Homofobi konusunu ele alırken Orlando’da Pulse LGBTİ Gece Kulübü’ndeki silahlı katliamın gerçekleşmesi hepimiz derinden üzdü. Din, dil, ırktan bağımsız olarak nefret suçlarının tarih boyunca var olduğu ve dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, LGBT'lerin ve destekçilerinin bir anda tek ses ve tek yürek olduğunu göstermek çok önemli.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.