Sinema Tümü

Oscar adayı filmler SineBU’da


Sizce Nasıl?

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU’da bu ay çoğu Oscar adayı 10 film vizyona girecek.


SineBU Salonu Şubat’ta da Dopdolu İçeriğiyle Sıcacık Olacak

 

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU’da bu ay çoğu Oscar adayı 10 film vizyona girecek. Başta Cannes olmak üzere çeşitli festivallerde ödül almış, akademi ödüllerinde de yarışan filmlerden oluşan seçkide “Son of Saul” ve “Labyrınth Of Lies”ın yanı sıra, “Louder Than Bombs”, “Youth” ve “Suffragette” Şubat’ta sinemaseverleri bekleyen yeni filmler arasında. Ayın sesli betimlemeli filmleri ise “Louder Than Bombs” ve “Rüzgarın Hatıraları”.

 

SineBU Şubat’ta ayın en önemli filmi Altın Küre En İyi Yabancı Film Ödüllü ve aynı dalda Oscar’a da aday olan “Son of Saul”. Laszlo Nemes’in yönetmenliğini üstlendiği film, Nazi Almanya’sından iki günü izleyiciye sunuyor. Filmdeki başarısı Macar yönetmene Cannes’da Jüri Büyük Ödülü ve FIPRESCI ödülünü kazandırdı. Mart başında SineBU’da vizyona girecek filmin 10 Şubat’taki ön gösterimi ayın kaçırılmayacakları arasında.

Ayın diğer ödüllü filmi Stockholm Film Festivali’nde en iyi film ödülü kazanmış olan “Louder Than Bombs”. Hafıza ve hatıralardan beslenen Joachim Trier’in yönetmenliğini yaptığı film, trafik kazasında ölen bir annenin eşi ve iki çocuğu üzerinde bıraktığı etkiye dikkat çekiyor.

 

Geçtiğimiz ay ön gösterimi yapılan ödüllü ‘’Youth” filmi ise Şubat ayının ilk haftası vizyonda olacak. “21. Yüzyılın Fellini’si” olarak nitelenen Paolo Sorrentino’nun yönetmenliğini yaptığı Youth, Avrupa Film Ödülleri’nde en iyi film de dahil üç ödül kazandı. Hayat, ölüm ve yaşlılık konuları üzerine farklı bir anlatım oluşturan Sorrentino, bu filminde de absürd kamera açıları ve sahne geçişleriyle kendine özgü bir şahaser yaratıyor.

 

Almanya’nın Oscar adayı olan “Labyrınth Of Lies” ise İtalyan Giulio Ricciarelli’nin ilk uzun metraj çalışması. Bavyera, Les Arcs Film Festivali gibi yarışmalardan ödüllerle dönen film, Nazi dönemi sonrası Almanya’sını konu alıyor.

 

Şubat ayının bir diğer yeni filmi ise, İngiltere’de kadınların oy kullanma hakları için başlattıkları mücadeleyi konu alan “Suffragette”. Bir dönem filmi olan Suffragette’nin yönetmen koltuğunda Sarah Gavron oturuyor.

 

SineBU’nun Şubat ayında görme engelliler için yayınladığı sesli betimlemeli filmi ise “Louder Than Bombs”. “Rüzgarın Hatıraları” ise kaçıranlar için 17 Şubat’ta ek gösterim ile vizyonda olacak. SineBU bu iki önemli filmin engelsiz seyrine tüm sinemaseverleri bekliyor.

 

SineBU’da Oscar Filmleri

 

28 Şubat’ta gerçekleşecek olan 88. Akademi Ödüllerine aday 4 güçlü yapım SineBU Şubat ayının son iki haftasında sinemaseverler ile yeniden buluyor. Belgesel dalında favori gösterilen “The Look Of Silence”, En İyi animasyon dalında yarışan “When Marnie Was There” ve Charlotte Rampling’e En İyi Kadınoyuncu adaylığı getiren “45 Years” SineBU’da izlenebilecek. Yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven’in üstlendiği, En İyi Yabancı Film dalında aday gösterilen “Mustang” ise Şubat ayının son haftasında tekrar izlenebilecek.

 

Detaylı Program için: http://www.sinebu.boun.edu.tr/

 

SineBU hakkında:

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

 

154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonunda görme engelliler de Sesli Betimleme ile film izleyebiliyor. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla görme engelli sinemaseverler de tüm izleyicilerle aynı anda filmi takip edebiliyor.

 

Bilet ücretleri: Tam 12TL, Personel 8TL, Öğrenci 3TL, Sinema Kulübü bü(s)k Üyesi 2TL


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.