Dans Tümü

Pınar Ataer Oyunculara Dans Hareket Atölyesi Başlıyor...


Sizce Nasıl?

Ünlü Koreograf Atölye'ye 2 Ekim'de start verecek!

 

Pınar Ataer

2002 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları bölümü modern dans programından mezun olurken gerçekleştirdiği koreografisi “Makyajsızdı uykusu” adlı eserini Ankara Devlet Opera Balesi Dans Platformunda sergileme imkanı buldu. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yardımcı oyuncu olarak yer alırken” Kaygusuz abdal” adlı eserde Nasuf Barın’ın koreograf asistanlığını yaptı. Göstermiş olduğu başarı üzerine Sönmez Atasoy, Pınar Ataer ile çalışmak istedi. İlk resmi kurum koreografisini 2002 yılında İstanbul devlet Tiyatrosu’nda Osmanlı Dram Kumpanyası ile gerçekleştirdi. Şu anda 70’in üzerinde kurumsal, özel tiyatro ve modern dans koreografisi vardır.

Pınar Ataer’in gözünden Koreografi

Koreografi de bedeni sahne üzerinde nasıl ,, var’’ ettiğiniz önemlidir. Performansçının hareketleri koreografın bedeninden değil hayalinden çıkmalıdır. O zaman hareket emanet duygusundan kurtulur ve oyuncuya ait halini alır. Pattern’in yani yerleşim örgüsünün çeşitliliği kadronun kalabalığına göre değişir. Önemli olan çeşitliliğin en sade ve en anlaşılır duyguya ulaştırmaktır.Koreograf kişinin algı sistemini çözüp( görsel mi? işitsel mi? dokunsal mı?) ona göre kişiye bunu aktarmakla yükümlüdür. Kişi aktarılanı anlayabilir ama hissetmeyebilir onun hislerini ön plana çıkarmak için onunla birebir çalışmalar yapmak gerekebilir.Toplu danslarda koreografın, koreografiden emin olması ve bir stilizasyona hizmet etmesi gerekir. Tiyatroda danslar yönetmenin hayal ettiği projenin bir parçasıdır ama oyundan ayrıştırıldığında da oyunu iyi bir şekilde ifade edebiliyor olmalıdır. İnsanların işitsel duygudan görsel duyguya daha fazla yoğunlaşa bilmesini sağlamak koreografını işidir. Drama koreografileri üst melodiye göre yapılır. 
Pınar Ataer’e göre kötü müzik yoktur, kötü koreograf vardır.

Öğretmenlik

Pınar Ataer oyuncularla dans atölyesi, Dans eğitmeni
Tan Sağtürk akademi Klasik Bale, Uzman bale öğretmeni
Mimar Sinan Üniversitesi , Klasik Bale öğretim görevlisi
T.C.Haliç Üniversitesi Tiyatro Ana Sanat Dalı, Dans öğretim görevlisi
Müjdat Gezen S.M. Konservatuar & Actor Studio, Dans Eğitmenliği
Özel Ebru Bale Kursu,Uzman Bale Eğitmeni
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Hareket ve Dans öğretim görevlisi
YıldızTeknik Üniversitesi, Klasik Bale Asistanlığı
İstanbul Devlet Konservatuarı, Modern Dans Öğretim Görevlisi
İstanbul Teknik Üniversitesi, Konservatuar Girişimleri Doğaçlama
Prezantasyon ve Hareket Dersleri Eğitmenliği
Eminönü Halk Eğitim Merkezi, Klasik Bale Eğitmenliği
Özel Dilek Bale Okulu, Klasik Bale ve Modern Dans Eğitmenliği
Performansçı

Performans bireyin projeyi kendi bedeninden seyirciye aktarımıdır.Beden hislerin harekete dönüşmesini sağlamalıdır. Eğer bedeni aktarıcı olarak kullanabiliyor ve hislerini karşı tarafa aktarabiliyorsan performans o zaman tam anlamıyla gerçeğe dönüşür. Bir performans sanatçısı yaptığı işe %100 inanmalıdır yoksa çalışmaları tamamen gerçeklikten uzaklaşır.. Dans ve hareket değişimin sürecidir. Hareketle yaşam süreci tamamlanır. Dans edersen sıkışmazsın olduğun yerde, durduğun yerde kim olduğun da, hissinde ve anda. 
An senden geçtiği her an hareketin ona araç olur. Harekete geçtiğinde akıl ve zihninin ötesinde bir iletişimde olursun kendinle öteki bedenle ve hareket eden her şeyle. var olan herşeyde hareket eder görmesende.
 Bu kozmik iletişim ve öz bağlantı seni rahatlatırken çarpadabilir. Dans sana ait olmayan la yapayla öyle bir yüzleştirir ki seni, seni senden alıp başka bir yere koyar. Bedeninde özgür olmak en önemli varoluş amaçlarındandır.Pınar Ataer 18yaşına kadar düzenli olarak Klasik bale projelerinde performans sanatçısı olarak yer aldı.Modern dansı bitirdikten sonra Ankara modern dans topluluğu ve Cemal Reşit Rey Tiyatroları’nda performansçı olarak görev aldı.

 

Pınar Ataer ile oyunculara dans hareket atölyesi 2 Ekim'de başlıyor.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.