Müzik Tümü

Salon'da Bu Hafta... İKSV...


Sizce Nasıl?

Berlin’den minimal techno melodileriyle Emika Salon’da

SALON’DA BU HAFTA

 

Berlin’den minimal techno melodileriyle Emika Salon’da

26 Şubat Cuma, 22.00

Elektronik müziğin hatrı sayılır plak şirketlerinden Ninja Tunes’un favori isimlerinden Emika, Bristol ve Londra şehirlerde yaşadıktan bir süre sonra Berlin’e yerleşti. Berlin sahnesinin önemli prodüktörlerinden Rashad Becker’le çalıştı, Berlin’de yer alan, elektronik müziğin mabedi Panoramabar ve Berghain gibi kulüplerden yükselen seslerden ilham aldı. Parçalarının zarif karanlığı onun Beth Gibbons ve Zola Jesus gibi isimlerle birlikte anılmasını sağladı. Son dönemde elektronik müziğin PJ Harvey’si olarak tanımlanan Emika, Chris Isaak’ın efsane parçası Wicked Game’e getirdiği yorum ile çok beğenildi. İsmini kısa sürede tüm müzik dünyasına duyurmayı başaran Emika’nın parçaları Mission Impossible filminde ve Londra Olimpiyatları törenlerinde kullanıldı. The Weeknd’in milyonlarca kez dinlenen Professional şarkısına vokal sample’larıyla katılan Emika minimal techno’nun eğlenceli melodilerini zarif sesiyle buluşturuyor.

 

Dans pistinin bir nevi figürler arası olimpiyatlara dönüşeceği gecede Emika’dan önce ve sonra DearHead’in yarısı Evrim Tüfekçioğlu, Berlin’in elektronik müzik ruhunu Salon’a taşıyacak. Performanslarında seçtiği bol vokalli, eğlenceli ve popüler parçalarıyla saatler süren eğlence ve dans vaat eden Evrim Tüfekçioğlu ve minimal techno’nun eğlenceli melodileriyle Emika, 26 Şubat Cuma akşamı  evrim 22 / emika 23:00 itiaren Salon’da olacak. Biletler, ayakta tam 45 TL ve öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

 

Folk cazın lokal topluluklarından Kolektif İstanbul ile Salon’da Balkan müziği

24 Şubat Çarşamba, 21.30

2006 yılında kurulan Kolektif İstanbul, farklı dönemlerde farklı müzisyenlerin katılımıyla zenginleşti. İlk albümleri ile kısa sürede müzikseverlerin beğenisini kazanan grup, Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde performans sergiledi. Anadolu ve Balkan müziğini hayranlık uyandırıcı sürprizlerle bir araya getiren Kolektif İstanbul, yeni albümleri Pastırma Yazı’nın ilk konseriyle 24 Şubat Çarşamba akşamı 21.30’da Salon sahnesine konuk oluyor. Konserin biletleri, ayakta tam 30 TL, öğrenci 20 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

 

Lebanon Hanover, Selofan ve She Past Away ile Salon’da elektropunk ve newwave tınıları

27 Şubat Cumartesi, 21.30


Modern zamanın romantik ikilisi Lebanon Hanover, Alman art nouveau estetiği ile İngiliz kıyılarından aldıkları ilhamı post-punk melodilerinde birleştiren ender bulunur gruplardan biri olarak son dönemde sıkça adını duyuruyor. Her gün duyulan dijital ve cansız seslerden irite oldukları için daha nostaljik seslere yöneldiğini söyleyen ikili, ortaya ender bulunur bir iş çıkarıyor. İnsanoğlunun bütün karanlık kavramlarına dair minimal ve karanlık parçalar üreten Selofan, son yıllarda birçok derlemeye katkı sağlayıp, iki kaset, bir 18’lik plak ve ortaya çıkış longplay’leri olan Verboten’ı Fabrika Records etiketiyle yayımladı. Doruk Öztürkcan ve Volkan Caner’den oluşan She Past Away ise post-punk ve darkwave'le özdeşleşen, türün yerel temsilcileri arasında yer alıyor. İkili, 80’lerin The Cure, The Sisters of Mercy gibi gruplarının tınılarını alıp Türkçe sözlerle birleştiriyor ve parçalarıyla Avrupa ve Meksika’daki sahnelerin tozunu attırıyor. Berlin ve Londra kökenli post-punk ikilisi Lebanon Hanover, Yunan gotik-punk ikilisi Selofan ve ülkenin indie/alternatif sahnesinin en kıdemli gruplarından She Past Away, 27 Şubat akşamı 21.30’dan itibaren Salon’u ele geçirecek. Gecenin biletleri, ayakta 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilirsiniz.

 

Özgün mizah anlayışıyla “John”, Salon ekranında

28 Şubat Pazar, 15.00

 

Londra’da ve Broadway’da büyük ilgi gören oyunlardan John, National Theatre işbirliğiyle Oyun Salonu kapsamında hayat bulmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü hareket tiyatrosu topluluğu DV8in sahnelediği ve 18 yaş üzeri izleyiciler için kurgulanan John, suç, uyuşturucu ve ölümün karanlığıyla geçen yılların arasından sıyrılarak kendine yeni bir hayat kurma yolundaki John’un hikâyesini anlatıyor. DV8’in sanat direktörü Lloyd Newson ile John’un aşk ve cinsellik üzerine yaptığı söyleşilerden kurgulanan bu yapım, geçtiğimiz yıl Liverpool Homotopia Festivali’nde prömiyerini yaparak büyük ses getirdi. Karanlık temalarına rağmen, DV8’in  özgün mizah anlayışını kaybetmeyen ve son derece etkili sahneler barındıran John, yüksek çözünürlüklü kaydıyla, 28 Şubat Pazar günü 15.00’te Salon’a kurulacak beyaz perdede izleyiciyle buluşuyor. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 50 TL, öğrenci 30 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

 

Bilet Bilgileri

 

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

 

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV'yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

 

MasterCard da Salon etkinliklerine katkı veren kurumlar arasında yer alıyor.

 

Salonla ilgili tüm sorular için: medya@iksv.org

 

Salon hakkında ayrıntılı bilgi için: saloniksv.com


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.