Sergi Tümü

Sanat Durağında Mardinli Bir Kadın Ressam; Leyla Çoşkun


Sizce Nasıl?

Leyla Çoşkun ismi aynı zamanda yaşamı ile sanatı arasında olan mücadelenin de başarılı örneği olmuştur.

Annem Güneş Sezai Akmen anısına…

SANAT DURAĞINDA MARDİNLİ BİR KADIN RESSAM  LEYLA ÇOŞKUN
               

 Yaşam serüveninde raslantının başkalaşımı getirdiği profesyonel fırçalarını   günümüzde  tuvale  yansıtan, tevazunun kendisini ve sanatını daha da güzelleştiren ressam Leyla Çoşkun ismi aynı zamanda yaşamı ile sanatı arasında olan  mücadelenin de  başarılı örneği olmuştur.

Mardin dokusunda yani din ile kültür çeşitliliğinde büyüyen Çoşkun  şehrin kendine özgü atmosferinden etkilenmiş  ve barış tutkusunu içine hapseden yoğun gelenek yapısını nefesinde hep hissederken bakmak yerine görmek, yaşamakla birlikte hissetmek ve doğadaki seslerin tınılarını  duyabilmenin hassasiyeti ile geçen  çocukluk ve gençlik yıllarının ardında kalmayan sanatının ,  kutsanmış büğüsünü eyleme geçmeden evvel hep yüreğinde  taşımanın  başarısını tatmıştır.

Üstte bahsettiğimiz satırlarda saklı onca   yıllar ,Leyla Çoşkun’u otuzlu yaşlarda nihayet  Orhan Çetinkaya Atölyesine  taşımıştır.Renk bilgisi içinde yer alan  seramik etkisi oluşturan çalışmalar sonrası arayışları bitmek bilmeyen sanatçımızı Kum Sanat Merkezi Cezmi Orhan Atölyesi ile  yeni bir buluşmaya yönelmiş ve temel sanat eğitimi noktasında ayrıca   Cebrail Ötgün ile de çalışma şansı yakalayarak ardından heykel  Ali Asgar ,resim Zafer Gençaydın’la  çalışmalarını genişleterek ve geliştirerek devam etmiştir.

1996 yılından beri aralıksız olarak devam eden çalışmalarının bitmeyen emek ve zamana dayalı olduğunu Çoşku’nun   hissetmesi kendisini raslantı ve başkalaşım anlamında büyük tutkusu olduğu  sanatın tam anlamıyla içinde bulmasını sağlamıştır.

Böylece zaman ve çalışma fark yaratmanın kendine özgü tarzını ortaya çıkaran yıllarda nihayet  ağaç kabukları ile tuvalinde sanatçıyı buluşturmuştur. 2008 yılı sonrası resminde yer alan ağaç kabuklarının doku , şekil, renk olarak  sanatçının özlediği ,istediği ve özgün anlamında  farklılığının belirlemesine  neden  olmuştur.
Raslantının kararlılığa ve başkalaşımın  sabır  ve çalışmanın sonunda doğru yerde bulunmanın getirdiği özgünlüğünün haklı çığlıklarının Leyla Çoşkun resminde duyulması Mardin şehrinin çok ötesinde İstanbul,Eskişehir,Ankara, Lefkoşa, Bosna da hak ettiği şekliyle başarıyı getirmiştir.

İlk kişisel sergisini de ‘Raslantı ve Başkalaşım ‘Başlığı altında gerçekleştiren Leyla Çoşkun artık bu meşakkatli yolda durmaksızın kendi tekniğinin zorluğunu boya, çözüm,renk,armoni anlamında da aşarak form ve imgede tartışılmaz başarısı ile kadın sanatçılarımız arasında yerini alarak sanat durağına adını hak ederek yazdırmayı başarmıştır.

Kadınlar Derneği kurucu üyesi ve Ankara Kadın Ressamlar Derneğinin yine  üyesi olan ressam Leyla Çoşkun yakında açacağı kişisel sergisi için kendi atölyesinde Ankarada çalışmalarına devam ettiğini de paylaşmak isterim…


Sanatçı ve Sergileri 
1997 TOPRAKBANK  SANAT GALERİSİ-ANKARA
1998 ALTANAY SANATEVİ-ANKARA
2000 ORHAN ÇETİNKAYA ATÖLYESİ-ANKARA
2001 ANKARA ŞEHİR KULÜBÜ SANAT GALERİSİ-ANKARA
200I VAKIFBANK KÖROĞLU SANAT GALERİSİ-ANKARA
2002 ANKARA ŞEHİR KULÜBÜ SANAT GALERİSİ-ANKARA
2002 AKRD ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ-ANKARA
2003 ANKARA ÜNİVERSİTESİ SANATEVİ-ANKARA
2003 AKRD ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ-ANKARA
2003 DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ-LEFKOŞA
2004 AKRD ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ-ANKARA
2004 ANKARA ÜNİVERSİTESİ SANATEVİ-ANKARA
2004 AKRD DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ-ESKİŞEHİR
2004 SARAYBOSNA TÜRKEVİ-BOSNAHERSEK
2005 AKRD ÇANKAYA BELEDİYESİÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ-ANKARA
2005 AKRDŞANLIURFA GÜZEL   SANATLAR GALERİSİ-URFA
2006 AKRD ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ –ANKARA
2006 DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ (Şefik Bursalı Resim Yarışması/Sergi)-ANKARA
2007 ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ-ANKARA
2008 VAKIFBANK SANAT GALERİSİ ATAKULE-ANKARA
2008 18 MART ÜNİVERSİTESİ-( Rüzgar Konulu Resim Yarışması/ Sergi)-ÇANAKKALE
2008 33.DYO RESİM YARIŞMASI-(Yarışma sergileme)-İZMİR
2016 TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ 60.YIL RESİM YARIŞMASI(Jüri Özel Ödülü)ANKARA
2019 PORTAKAL ÇİÇEĞİ SANAT GALERİSİ-( Bağış Sergisi)-ANKARA


Yazı: FÜSUN AKMEN BALKAYA.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.