Tiyatro Tümü

Sevgi Şanlı Oyun Arşivi Açıldı


Sizce Nasıl?

Türk Tiyatrosunun önemli isimlerinden, yazar, çevirmen, eleştirmen ve Devlet Tiyatroları’na atanan ilk dramaturg olan Sevgi Sanlı’nın adı verildi.

Devlet Tiyatroları Başdramaturgluk Birimi 2016 yılına, önemli bir hizmete imza atarak başladı. Başdramaturgluk’a bağlı oyun metinleri arşivi, yapılan restorasyon çalışmasının ardından, yeni yüzü ve yeni ismiyle, 4 Şubat 2016 tarihinde okuyucunun hizmetine açıldı. Arşive; Türk Tiyatrosunun önemli isimlerinden, yazar, çevirmen, eleştirmen ve Devlet Tiyatroları’na atanan ilk dramaturg olan Sevgi Sanlı’nın adı verildi. 


 
Edebi Kurul toplantısının ardından gerçekleştirilen açılış törenine; Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Edebi Kurul Başkanı Bozkurt Kuruç, İskender Pala, Suat Nazmi Özturna, Başdramaturg Servet Aybar ve Sanatçı Temsilcisi Şirin Ergüven katıldı. Dünya ve Türk tiyatrosunun önemli oyun yazarlarının portrelerinin sergilendiği arşiv, özellikle Yazarlık Vitrini ile dikkat çekti. Vitrinde, geçmişten günümüze yazarların kullandığı yazı araçları sergileniyor. 
 


Arşivde, Devlet Tiyatroları’nın kurulduğu günden bugüne Edebi Kurul’un onayını alarak repertuar havuzuna kabul edilen yerli ve yabancı 3761 oyun ile başvurusu yapılan diğer oyun metinleri bulunuyor. Türkiye’de eşi benzeri olmayan, Devlet Tiyatroları çalışanlarına ve dışarıdan gelen okuyuculara yetmiş yıla yakın süredir hizmet veren arşiv; artık Devlet Tiyatroları Sevgi Sanlı Oyun Arşivi adıyla anılacak. Okuyucular mesai günlerinde, saat 17.00’e kadar teslim etmek kaydıyla, saat 10.00-12.00 ile 13.30-15.00 saatleri arasında oyun metinlerini ödünç alabilecek.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.