Sinema Tümü

SineBU Baharı Yepyeni Filmleriyle Karşılıyor (Mart)


Sizce Nasıl?

SineBU Mart ayına, geçtiğimiz ay ön gösterimle vizyonda olan, ilk gösterimini geçen yıl Cannes’da yapan ve 88. Akademi Ödülleri’nde en iyi yabancı film Oscar’ını Macaristan’a götüren Son of Saul (Saul’un Oğlu) ile başlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU baharın gelişini birbirinden özel filmlerle kutluyor. Soğuk kışın ardından bahara sinemayla merhaba deyip, ısınmak isteyen herkese açık olan SineBU’da bu ay Oscar ve Cannes’da yarışmış filmlerle birlikte iki tane de çok özel belgesel gösterimde olacak. Bu ay SineBU seyircisi 3 yeni film, Carol, Hasret ve A Perfect Day’i izleyebilecek. Son of Saul ve Mustang seyircisiyle buluşmaya devam ederken, ayın sesli betimlemeli filmi Hasret de izleyicisiyle buluşacak.

 

SineBU Mart ayına, geçtiğimiz ay ön gösterimle vizyonda olan, ilk gösterimini geçen yıl Cannes’da yapan ve 88. Akademi Ödülleri’nde en iyi yabancı film Oscar’ını Macaristan’a götüren Son of Saul (Saul’un Oğlu) ile başlıyor. Laszlo Nemes’in yönetmenliğini üstlendiği ve ilk uzun metrajlı filmi olan Son of Saul, Nazi Almanya’sından iki günü izleyiciye sunuyor. Filmdeki başarısı Macar yönetmene Cannes’da Jüri Büyük Ödülü ve FIPRESCI ödülünü kazandıran film ayın en çok beklenenleri arasında.

Ayın diğer ödüllü filmi başrollerini iki Oscar ödüllü oyuncu, Cate Blanchett ile Rooney Mara’nın paylaştığı bir Todd Haynes eseri olan Carol. Far From Heaven filmi ile tanıdığımız yönetmen Todd Haynes , bu kez 1950’lerde geçen filmi Carol ile Amerikan muhafazakarlığı arkaplanında eşcinsellik teması üzerinden ilerliyor. Film, 1950’ler Amerikası’nda birbirine bağlanan iki kadının eski hayatlarını geride bırakmalarının ne kadar zor olduğunu etkili bir şekilde anlatıyor.

Bu ay vizyona girecek olan en ilginç yapım ise, İstanbul sevdalısı Ben Hopkins’in imzasını taşıyan Yearning (Hasret). İlk gösterimini geçen sene İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren ve drama-belgesel yöntemiyle çekilen Yearning (Hasret), İstanbul’un gündüz ve gece arasında ne kadar değiştiğinin, İstanbul’daki farklı insanların ve kedilerin filmi olarak kaçırılmaması gereken filmler arasında yer alıyor.

Mart ayının diğer ilgi çekici filmlerinden biri ise, Paula Farias’ın romanından uyarlanan ve Goya Film Festivali’nde en iyi uyarlama senaryo ödülünü kazanan İspanyol yönetmen Fernando Leon de Aranoa imzalı A Perfect Day (Mükemmel Bir Gün). İlk kez Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünde gösterilen film, savaşın etkisi altındaki bir ülkenin durumuna gönüllü yardım ekibinin gözünden yaklaşarak farklı bir bakış açısı sunuyor.

 

Kemal ile Füsun’un Aşkı SineBU’da

 

Bu ay edebiyatseverlerin merakla bekledikleri, Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’nden esinlenerek çekilen belgesel Innocence of Memories ön gösterimi ile SineBU’da olacak. Yönetmenliğini Grant Lee’nin üstlendiği ve Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Venedik günlerini bölümünde yapan Innocwence of Memories Venedik’te çok beğenildi. Innocence of Memories, Yeşilçam’ı aratmayan hikayesinin yanı sıra bize Orhan Pamuk’un hayatını ve Grant Lee objektifinden İstanbul gecelerini bir kolaj halinde sunuyor.

Yurtiçi ve yurtdışında eleştirmenlerin büyük beğenisi toplayan, Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini üstlendiği Mustang ise, yoğun ilgiden dolayı Mart ayının ilk haftasında da SineBU’da izlenebilecek.

 

Detaylı Program için: http://www.sinebu.boun.edu.tr/

 

SineBU hakkında:

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonunda görme engelliler de Sesli Betimleme ile film izleyebiliyor. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla görme engelli sinemaseverler de tüm izleyicilerle aynı anda filmi takip edebiliyor.

 

Bilet ücretleri: Tam:12TL, Personel:8TL, Öğrenci:3TL, Sinema Kulübü bü(s)k Üyesi:2TL


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.