Sinema Tümü

SineBU Perdesine Nisan'da Film Yağmuru


Sizce Nasıl?

Film festivallerinde büyük beğeni toplayan, ünlü yönetmenlerin imzasını taşıyan yabancı filmleri ve yerli yapımlarla sinema meraklısı herkese açık olan Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU’da

Film festivallerinde büyük beğeni toplayan, ünlü yönetmenlerin imzasını taşıyan yabancı filmleri ve yerli yapımlarla sinema meraklısı herkese açık olan Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU’da bu ay Cannes ve Berlin Film Festivalleri’nde yarışmış filmlerle birlikte Yeni Türkiye Sineması’ndan 4 farklı yönetmenin 4 ilk filmi vizyonda olacak.

 

SineBU Nisan ayına geçtiğimiz ay da vizyonda olan, Paula Farias’ın romanından uyarlanan ve Goya Film Festivali’nde en iyi uyarlama senaryo ödülünü kazanan İspanyol yönetmen Fernando Leon de Aranoa imzalı A Perfect Day (Mükemmel Bir Gün) ile başlıyor. İlk kez Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünde gösterilen film, savaşın etkisi altındaki bir ülkenin durumuna gönüllü yardım ekibinin gözünden yaklaşarak farklı bir bakış açısı sunuyor. Yönetmeninin “Bu filmin kaybedecek, durup düşünecek hiç vakti yok. Müzik olsaydı punk rock olurdu.” Şeklinde ifade ettiği film mizah, dram, tehlike ve umut barındırıyor.

 

SineBU’da ayın en ilgi çekici filmlerinden biri, Uzakdoğu sineması meraklıları için kaçırılmayacak bir hazine olan The Assassin. Usta yönetmen Hou Hsien’e Cannes’da “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandıran The Assassin, 9. Yüzyılda Çin’de geçen bir hikayeyi anlatıyor. Efsanelerden beslenen fakat kurulduğu gizem katmanlarında gerçekçiliği elinden bırakmadan büyüleyen film, dinginliği ve sinematografik zenginliği ile güzel bir seyirlik vaad ediyor.

 

Geçtiğimiz ay yoğun ilgi gören, başrollerini iki Oscar ödüllü oyuncu, Cate Blanchett ile Rooney Mara’nın paylaştığı Carol, Nisan ayının ilk haftası kaçıranlar için gösterimlerine devam ediyor. Far From Heaven filmi ile tanıdığımız yönetmen Todd Haynes, bu kez 1950’lerde geçen filmi Carol ile Amerikan muhafazakârlığı arkaplanında eşcinsellik teması üzerinden ilerliyor. Film, 1950’ler Amerikası’nda birbirine bağlanan iki kadının eski hayatlarını geride bırakmalarının ne kadar zor olduğunu etkili bir şekilde anlatıyor.

 

Kemal ile Füsun’un Aşkı Vizyonda

 

Mart ayında yapılan ön gösterimine edebiyatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Innocence of Memories Nisan’da iki hafta gösterimde olacak. Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’nden esinlenerek çekilen belgesel hem Orhan Pamuk severler hem de İstanbul severler için farklı bir deneyim şansı yaratıyor. Yönetmenliğini Grant Lee’nin üstlendiği ve Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Venedik günlerini bölümünde yapan Innocence of Memories Venedik’te çok beğenildi. Innocence of Memories, Yeşilçam’ı aratmayan hikayesinin yanı sıra bize Orhan Pamuk’un hayatını ve Grant Lee objektifinden İstanbul gecelerini bir kolaj halinde sunuyor.


Türkiye Sinemasının Ödüllü “İlk Film”leri SineBU’da

 

Nisan ayının son iki haftası son dönem Türkiye sinemasının yükselişine kanıt, gösterildikleri festivallerde beğenilen ve ödüller kazanan “ilk filmler” SineBU perdesinde olacak. Berlin Film festivali başta olmak üzere yönetmenlerine uluslararası ve ulusal festivallerden birçok ödül kazandırmış olan filmlerin ortak özelliği ayrıca yönetmenlerinin ilk uzun metraj çalışmaları olmaları.

 

Yönetmen koltuğunda Mete Gümürhan’ın oturduğu Berlin Film Festivali’nde Mansiyon Ödül’ünü kazanan Genç Pehlivanlar, yatılı okulda geleceğin güreş şampiyonu olabilmek için büyük güçlüklere göğüs geren çocukları hayatını anlatıyor. 22. Altın Koza festivalinde “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülünü kazanan Faruk Hacıhafızoğlu’nun yönettiği Kar Korsanları ise, üç çocuğun ısınabilmek için verdikleri kömür bulma mücadelesini Kars’ın benzersiz atmosferinde muhteşem bir görsellik ve yalın bir anlatımla izleyiciye aktarıyor. 21. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nden “En İyi Film” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödülleriyle dönen Ahu Öztürk imzalı Toz Bezi ise, iki gündelikçi kadının yaşama tutunma çabalarını konu ediniyor. Prömiyerini Altın Koza Film Festivali’nde yapan Yemekteydik ve Karar Verdim’in yönetmeni Görkem Yeltan, filminde, aile sırları ve aile bağlarından bahsediyor.

 

Mr. Nobody filmiyle tanıdığımız Jaco Van Dormael’in Mayıs ayında gösterime girecek son filmi The Brand New Testament 13 Nisan’da ön gösterimde olacak. İlk gösterimi Cannes’da “Yönetmenlerin Onbeş Günü” başlığında gerçekleştirilen film Türkiye’de ise ilk kez 14. Filmekimi’nde gösterilmişti.

 

Yoğun ilgiyle karşılanan Sarmaşık filmi, kaçıranlar için son gösterimi ile Nisan ayının ilk haftası SineBU perdesinde olacak.

 

Detaylı Program için: http://www.sinebu.boun.edu.tr/

 

SineBU hakkında:

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonunda görme engelliler de Sesli Betimleme ile film izleyebiliyor. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla görme engelli sinemaseverler de tüm izleyicilerle aynı anda filmi takip edebiliyor.

 

Bilet ücretleri: Tam 12TL, Personel 8TL, Öğrenci 3TL, Sinema Kulübü bü(s)k Üyesi 2TL


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

Selil Bilgin

Çok güzel bir haber olmuş elinize sağlık