Sinema Tümü

Soğuk havalarda içinizi ısıtacak 15 romantik film


Sizce Nasıl?

Soğuk havalarda battaniye altında izlenecek 15 romantik film

Soğuk havalarda haftasonunu dışarıda geçirmek istemeyenlerden misiniz? Evde keyifli vakit geçirmenin en pratik yolunun film izlemek olduğunu düşünerek, 'soğuk havalarda battaniye altında izlenecek 15 romantik film'i sizler için derledik.


1. KASIMDA AŞK BAŞKADIR (SWEET NOVEMBER)

Kasımda Aşk Başkadır, Charlize Theron ve Keanu Reeves'in başrollerini paylaştığı bir romantik-drama filmidir. Film, 1968 yılında Herman Raucher tarafından kaleme alınan bir hikâyenin üzerine kuruludur. 

 

2. NOT DEFTERİ (THE NOTEBOOK)

The Notebook, Nick Cassavetes'in yönetmenliğini yaptığı, Nicholas Sparks'ın aynı isimli romanından uyarlanan, 2004 yılında çekilen romantik filmdir. Filmin başrol oyuncuları Ryan Gosling ve Rachel McAdams, 1940'ların başlarında yaşayan, birbirine çok aşık bir çifti canlandırıyor.

 

3. GÜN DOĞMADAN (BEFORE SUNRİSE)

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikan Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte - Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine'e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine'in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana'da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar. Sabaha kadar süren eğlenceli ve romantik dakikaların yanı sıra, yaşlarının getirdiği zorluklardan, yaşadıkları sorunlara kadar birçok konuda duygu ve düşüncelerini paylaşırlar.

 

4. BARFİ!

Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi, sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Aynı zamanda bir hayli haylaz bir genç olan Barfi'nin başı sık sık derde girmektedir. Yaşadığı şehre taşınan Shruti Ghosh isimli genç kadınla tanıştığında ise daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar. 

 

5. SİL BAŞTAN (ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND)

Sil Baştan, Oscar kazanmış 2004 yapımı film. Yönetmenliğini Michel Gondry'nin üstlenmiştir. Senaryosunu Michel Gondry, Charlie Kaufman ve Pierre Bismuth birlikte yazmıştır. Kaufman ve Bismuth En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'nü kazanmıştır.

 

6. AŞKIN (500) GÜNÜ (500 DAYS OF SUMMER)

Aşkın (500) Günü (orijinal adı: (500) Days of Summer), Marc Webb tarafından yönetilen 2009 ABD yapımı bir romantik komedidir. Senaryosu Scott Neustadter ve Michael H. Weber’e ait olan filmin yapımcısı Mark Waters'tır ve baş rollerini Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel paylaşmaktadır.

 

7. AŞK VE KÜLLER (BLUE VALENTINE)

Aşk ve Küller, Derek Cianfrance'in yazıp yönettiği 2010 yapımı romantik dram filmidir. 26. Sundance Film Festivali'nde gösterime girmiştir. Başrollerinde Ryan Gosling ve Michelle Williams yer almaktadır.

 

8. SÖZ VE MÜZİK (MUSIC AND LYRICS)

Romantik komedi türünün kalıplarını kırmayan ya da daha doğrusu böyle bir amacı olmayan standart bir formül filmi.Ama yine de sevimli ve hoş bir seyirlik.

 

9. TEMMUZ'DA (IM JULI)


Fatih Akın,  film hakkında "...Bir aşk hikâyesi güzel hatunlar var arabalar falan yol hikâyesi işte..." ve "...Bir Alman herif bir Türk kızına aşık oluyor Türkiye'ye geliyor yani..." demiştir.

 

10. HIRÇIN SEVGİLİM (YEOPGIJEOGIN GEUNYEO)

Hırçın Sevgilim, 2001 Güney Kore yapımı bir romantik komedidir. Hikayesi Kim Ho-sik tarafından yazılan aşk mektupları üzerine kurulu filmin yönetmeni ve senaristi Kwak Jae-yong'dur.

 

11. YAN PENCERE (MEDİANERAS)

Gustavo Taretto'nun sıcacık, güzellik dolu aşk temalı filmidir. Eminim siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

 

12. NOT: SENİ SEVİYORUM (P.S. I LOVE YOU)


Konusu klişeleşmiş filmlerden çok uzak, hüzünlü fakat bir o kadar da akılda kalıcı eğlenceli bir film... Baş rollerini Hilary Swank ve Gerard Butler'ın paylaştığı filmi izlerken hem hüzünlenip hem eğlenebilmek mümkün.

 

13. UMUT IŞIĞIM (SILVER LININGS PLAYBOOK)


Umut Işığım, David O. Russell'ın yönettiği ABD romantik komedi-drama filmi. Film Matthew Quick'in aynı isimli kitabından senaryolaştırılmıştır. Filmde başrol oyuncuları olarak Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker ve Anupam Kher rol almaktadır.Film 8 dalda Oscar adaylığı almıştır.

 

14. BİLEK KESENLER: BİR AŞK HİKAYESİ (WRİSTCUTTERS: A LOVE STORY)

Zia, kız arkadaşı Desiree'den ayrılınca yaşadığı acıya dayanamaz ve intihar eder. Acısını sonlandırmanın yolunu ölümde bulacağını sanırken hiç beklemediği bir şekilde büyük bir yanılgıya düştüğünü anlar. Filmde Tom Waits severleri de bir sürpriz bekliyor.

 

15. TITANIC

Romantik film listelerinin olmazsa olmazını koymadan yapamadım...

 

 

 

 

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.