Tiyatro Tümü

Sokakta Pantomim'e İzin Çıktı


Sizce Nasıl?

Duygu ve düşünceleri sessiz, çeşitli aksesuarlar kullanılarak yapılan bir sanat olan pantomim gösterisine sokakta izin çıktı.

SOKAKLARI SANATLA KİRLETMEK YASAK

Duygu ve düşünceleri sessiz, çeşitli aksesuarlar kullanılarak yapılan bir sanat olan pantomim gösterisine sokakta izin çıktı.

İzmir Karşıyaka'da sokakta yaptığı pandomim gösterisinden dolayı 2012 yılında zabıta ekipleri tarafından müzik setinden çaldığı müzikle gürültü yapıp, çevreyi rahatsız ettiği gerekçesiyle Kabahatlar Kanunu kapsamında 82 TL ceza yazılıp sanatçının 5 yıl süre içerisinde ödemediği için hakkında haciz uygulaması başlatıldı. Pantomim sanatçısı İlker Kılıçer, kendisine yapılan ihbar üzerine sosyal medya üzerinden paylaştı ve özellikle tiyatro çevresinden gelen yoğun destek üzerine Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'dan da destek geldi. Belediye Başkanı Akpınar, İlker Kılıçer'i makamına davet etti. Belediye Başkanı, sanatçıdan özür diledi ve yazılmış olan cezayıda kendisi ödedi. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, sokak gösterileri için Karşıyaka'da belli alanlar belirleyeceklerini ve buralarda herkesin özgürce sanatını yapabileceğini belirtti.

İlker Kılıçer, zabıtanın kendilerini ’seyyar satıcı’ gibi gördüğünü ve "cezayı ödemenin suçu kabullenmek" olacağını düşündüğü için "sanata yapılan bir saygısızlık" olduğu gerekçesiyle cezayı ödemediğini belirtmişti.

İlker Kılıçer Kimdir?

1979 Van doğumlu İlker Kılıçer, 2001 yılında ilk sahne deneyimini Arkadaş Zekai Özger’in mektuplarından dramatize ettiği “sakalsız bir oğlanın tragedyası” oyunuyla İzmir Konak Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

2007’e kadar öykü ve şiir uyarlamaları yaparak tek kişilik oyunlarıyla çeşitli kültür merkezlerinde sahnelemeler yaptı. 2008’de Uğur Özakıncı’nın öykülerinden uyarladığı “oysa bu benim son hayatımdı” isimli oyunuyla salon faaliyetlerine bir son vererek sanatın kalbinin attığı yere sokaklara çıktı ve o günden beri yaptığı tüm çalışmalarını sokaklarda sergilemektedir. İstanbul’dan Şırnak’a kadar süren sokak turnesi yolculuğu ona çok şey kattı. Ulusal ve Uluslararası birçok festivallere katıldı.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir