Tiyatro Tümü

Takma Kirpikler Nisan Ayında İstanbul'u Dolaşıyor


Sizce Nasıl?

Ayşen İnci'nin hem yönettiği hem de rol aldığı Takma Kirpikler seyirci ile buluşmaya devam ediyor.

Duayen sanatçı Ayşen İnci'nin yer aldığı Nova Oyun Yapım’a ait “Takma Kirpikler”  sahnelenmaye devam ediyor. Bahçelievler'den Beykoz'a kadar İstanbul'u dolaşacak olan oyun iki farklı kuşaktan kadın sanatçıyı birleştirmesi adına da dikkat çekici. Oyunun yönetmen koltuğunda Ayşen İnci otururken Mualla Yücesoy karakterine de Ayşen İnci hayat veriyor. İki kişilik bir kadın oyunu olan projede genç ve başarılı oyuncu Nihan Tarhan’da yer alıyor.

Oyunun yazarlığını  genç yazar Elçin Gürler üstlenirken prodüksiyon uygulamasını Devlet Tiyatrolarından Enver Başar, proje koordinatörlüğünü ise başka bir deneyimli isim İlhan Orhan üstleniyor. Genç isimlerle deneyimli isimleri birleştiren Takma Kirpikler konusu ile de dikkat çekiyor.

Projede ilk Türk kadın kantocu olan Seyyan Hanım’ın Mazi Kalbimde Bir Yaradır, Hasret gibi şarkıları da kullanılarak geçmiş dönemleri lirik dokusu oyunda yaşatılıyor. 

Oyunun konusuna gelince; Osmanlı eğitimi ve terbiyesi almış Mualla Yücesoy (Ayşen İnci) mesleğinde büyük başarılara imza atarak Türkiye’yi de onurlandırmıştır. Ancak her zaman alkışın sesinden gitmeyi seçmiş ve yılların ondan aldıklarını daha fazla pudranın altına gizlemeye çalışmıştır. Üstelik adı gibi kendi de görkemli bir kadın olan Mualla Yücesoy bu çağın gerisinde yaşayan bir karakterdir. Ve 104 yaşında ölen Paşa dedesine tutkuyla bağlıdır. Oyunda Mualla’nın iç sesi olarak Paşa dedesiyle hesaplaşması da yer almaktadır. Mualla Yücesoy’un bir gün evine bir yardımcısı alması hayatını değiştirir. Çünkü evine aldığı isim Güneş Toprak (Nihan Tarhan) genç bir oyuncudur. Aslında kendini oyuncu adayı olarak tanımlayan bu genç kız sokağın tüm görmemişliğini üzerinde bir kostüm gibi taşımaktadır. Gittiği oyunculuk görüşmeleri bir türlü iyi gitmemekte ve bir yandan ek işler yaparak ayakta kalmaya çalışmaktadır.  Çocuk bakıcılığından, temizliğe gitmeye, kitapçıda çalışmaya kadar pek çok iş deneyimi olmuştur. Bir gün gazetede gördüğü bir ilan onun hayatını değiştirecektir. Çünkü gittiği ev duayen olarak tanımladığı Mualla Yücesoy’un evidir.

Mualla ve Güneş’in ilk başta sevgi dolu ve komik başlayan ilişkisi, Güneş’in kariyerinin ışıldaması ve Mualla’nın sönmeye başlamasıyla çatışmayı doğurur. Üstelik ikisi aynı işin parçasıdırlar artık. Güneş başrol ve koskoca Mualla Yücesoy’da konuk oyuncudur. Bu başlangıç hırs uğruna bir sonun habercisi olacaktır. Mualla’nın Güneş’e benzeme, Güneş’inse Mualla gibi olma isteği komik öğeleri de yansıtacaktır. Birinin deneyimi birinin gençliği ikisinin de elde edemediği şeylerdendir. Ama insan en çok kendinde olmayanla yarıştığını hep hikayenin sonunda öğrenir değil mi?

“Takma Kirpikler” oyunu iki farklı kuşaktan sanatçı üzerinden diller arası değişime ve değişen sosyolojik değerlere parmak basmayı hedefliyor. Osmanlı soyuna mensup bir sanatçının geçmişin o lirik dünyasında hapsedilişi ve yeni bir çağa ayak uydururken yaşadıkları da hem komik hem de geçmişe tutunan bir kadın üzerinden trajik bir kurguyla sahneye gelmektedir.  Bir tarafta bir kuşak öncenin saygı kuralları… Bir tarafta hızla gelişen bir ülkenin yeni nesli gençler… Geçmişe mi tutunmalı yoksa kendi geleceğini geçmişi yıkarak mı inşa etmeli?

Ya bir orta yolda buluşabilir mi yarım asırlık bir mazi….

OYUN PROGRAMI

1 Nisan Cumartesi : Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi saat 20.00

7 Nisan Cuma : Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi saat 20.00

21 Nisan Cuma: Eyüp Göktürk Kültür Merkezi saat 20.00

28 Nisan Cuma : Sultanbeyli Necmettin Erbakan Kültür Merkezi saat 20.00 

Oyunla ilgili detaylı bilgileri www.takmakirpikler.com adresinden öğrenebilirsiniz. 

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.