Sinema Tümü

Tiyatrodan sinemaya uyarlananan en iyi 12 film


Sizce Nasıl?

Bu incelememizde sinematografileri ve dikkat çekici konularıyla sinema tarihinde iz bırakmış 'Tiyatrodan Sinemaya Uyarlananan En İyi 12 Film'i' seçtik

Sinema varoluşundan bu yana tiyatro ve edebiyat sanatlarından sıkça beslenmiştir. Biz de sizlere bu incelememizde sinematografileri ve dikkat çekici konularıyla sinema tarihinde iz bırakmış 'Tiyatrodan Sinemaya Uyarlananan En İyi 12 Film'i' seçtik. İşte o fimler: 

1. Amadeus


Peter Shaffer’in 1979'da yazdığı “Amadeus”u, 1983-1984 sezonunda Türkiye'de ilk sahnelenişinden tam yirmi üç yıl sonra, bir İstanbul Devlet Tiyatrosu büyük projesi olarak 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde, sahnelenmiştir. 'Amadeus', 1980'de Broadway'de oynandığında da en iyi oyun dalında Tony ödülü almış, Milos Forman'ın 1984'te yaptığı film de en iyi film dahil aday olduğu sekiz dalda Oscar'ın hepsini kazanmıştı.2. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) 


12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet'in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose'un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. 3. Hamlet

Sinema perdesine birçok kez çıkmış olan Hamlet’in birden çok başarılı uyarlaması var belki, ancak hiç şüphe yok ki Laurence Olivier’in müthiş uyarlamasının yeri apayrı. Dönemin şartlarına göre üstün bir teknik yetkinlikle filme alınmış olan Hamlet, aynı zamanda başrolü de üstlenen Olivier’a bu rolüyle bir de oyunculuk Oscar’ı kazandırmıştı.4. İhtiras Tramvayı (Streetcar Named Desire)


Yönetmen yazar Elia Kazan'ın Tennessee Williams’ın enfes tiyatro oyunundan uyarladığı bu başyapıt, kusursuz performanslarıyla oyuncularına da Oscar kazandırmıştır. Oyun 3 Aralık 1947'de Broadway'de sahnelenmeye başlandı ve 17 Aralık 1947'de Ethel Barrymore Theatre'da son kez  sahnelendi. Elia Kazan'ın yönettiği Broadway prodüksiyonunda Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter ve Karl Malden rol aldı. Prodüksiyon iki dalda Tony Ödülü kazandı. 1951'de oyundan uyarlanan filmi de Elia Kazan yönetti. Film, Blanche'ı canlandıran Vivien Leigh'ın En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ının da aralarında bulunduğu pek çok aldı.5. Tekrar Çal Sam (Play It Again, Sam)


Tekrar Çal, Sam, Woody Allen tarafından 1969'da yazılıp sahnelenmiş, daha sonra 1972'de senaryolaştırılıp filme alınmış tiyatro oyunudur. Oyunun ismini, Kazablanka filminde Ilsa'nın (Ingrid Bergman) söylediği ünlü replikten alır. Bu cümle aynı zamanda oyunun son cümlesidir.6. Bayan Daisy’nin Şoförü (Driving Miss Daisy


Bruce Beresford’ın Alfred Uhry’nin oyunundan uyarladığı film, tiyatro uyarlamaları arasında en popüler olanlardan biri. Gösterildiği sene oldukça önemli dört Oscar kazanan film, Alfred Uhry’nin başarılı tiyatro oyununun önemli olan tüm elementlerini sinemaya aktarmayı başarıyor.


7. Romeo + Juliet 


Baz Luhrmann Romeo+Juliet ile, oyunun metinleri üzerinde hiçbir oynama yapmadan perdeye aktarmasıyla çok ilginç bir uyarlama karşımıza çıkmıştır. Luhrmann, sinematik unsurları dışarıda bırakmak pahasına oyuna sadık kalıyor ve  Leonardo DiCaprio’dan Romeo, Claire Danes’den ise Juliet yaratmayı başarıyordu.8. Daha Yaklaş (Closer) 


Closer 2004 yapımı aynı adlı bir tiyatro oyunundan uyarlama film. Jude Law, Clive Owen, Natalie Portman ve Julia Roberts filmde rol alırken filmin yönetmenliğini Mike Nichols yapmıştır.  Patrick Marber’in kendi oyunundan uyarlıyor olmanın da rahatlığıyla son derece akıcı bir senaryo yazdığı eser, yakın dönem tiyatro uyarlamalarının şüphesiz parlayan eserlerinden biri. 9. Şüphe (Doubt) 


Yeni nesil tiyatro uyarlamalarından biri olan Şüphe, John Patrick Shanley’in kendi oyunundan uyarladığı, bir eser. Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams gibi güçlü oyuncularıyla da dikkat çeken filmi John Patrick Shanley yönetmiştir.  Film ayrıca 5 dalda Oscar'a aday gösterilmiştir. Meryl Streep en iyi kadın oyuncu, Philip Seymour Hoffman en iyi yardımcı erkek oyuncu, Amy Adams ve Viola Davis en iyi yardımcı kadın oyuncu ve John Patrick Shanley en iyi uyarlama senaryo dalında aday gösterilmiştir.10. Zengin Mutfağı


Zengin Mutfağı, Başar Sabuncu'nun Vasıf Öngören'in aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye aktardığı 1988 yapımı filmdir. Başrolde Şener Şen'in yer aldığı film, varlıklı bir evde çalışanların hayatlarını anlatırken siyasi mesajlar da vermektedir.11. Bir Yaz Gecesi Rüyası (A Midsummer Night's Dream) 


Bir Yaz Gecesi Rüyası 1935 ABD yapımı fantastik komedi filmidir. William Shakespeare'in 1594 1595 yılları arasında yazdığı aynı adlı ünlü tiyatro eserinden senaryosunu Charles Kenyon ve Mary C. McCall Jr.'ın birlikte uyarlayarak yazdıkları filmi William Dieterle ve Max Reinhardt birlikte yönetmişlerdir. Eser şu sıralar İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından da sahnelenmektedir. 12. Cadı Kazanı (The Crucible)


Cadı Kazanı, Arthur Miller'ın 1952'de yazdığı bir oyundur. Salem, Massachusetts'te geçen Salem Cadı Olayları'nı kaynak olarak alan yazar, oyunu, 1950lerde kendini de etkilemiş olan McCarthyism'e karşı bir alegori olarak yazmıştır. Oyun, iki kere beyazperdeye aktarılmıştır. İlki Jean-Paul Sartre'ın senaryosunu yazdığı 1957 tarihli Les Sorcières de Salem filmiyle, diğeri de The Crucible ismiyle Miller'ın kendisi tarafından yaklaşık kırk yıl sonra oldu. Miller'ın versiyonu, ona senaryo kategorisinde bir Akademi Ödülleri Adaylığı kazandırdı. Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.