Sinema Tümü

Türk Filmleri ve Dizilerin Aksiyon Sahnelerin Koreografı


Sizce Nasıl?

Tamer Subaşı ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik.

Günümüzde, aksiyon dizi/film furyası almış başını gidiyor. İster günümüz olsun, ister tarihi aksiyon projeleri olsun, Türk izleyicisi tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmekte. Her yeni proje, daha önce ortaya çıkmış rakibini geçmeye çalışıyor.  Bu rekabetin Türk sinemasına büyük katkısı var kuşkusuz. 

Sektörün ihtiyacına cevap vermek üzere, oyuncu ve aynı zamanda sahne dövüşü/ aksiyon koreografı olan Tamer Serkan Subaşı, Talimhane Aksiyon Yapım’ı kurdu. New Sanat ekibi olarak biz de hem Tamer Serkan Subaşı’nın sanat yaşamını, hem de Talimhane Aksiyon Yapım’ı yakından incelemek üzere kısa bir söyleşi yaptık. 


 

Tamer bize biraz kendinden bahseder misin?

1989 yılında İstanbul Fatih’te doğdum. Drama eğitimine ailemin yönlendirmesiyle başladım. Ateşli ve ateşsiz silahlara, atlara, dövüş sporlarına her çocuk kadar meraklıydım. Ustalarımdan atlı savaş sanatları, tarihi eskrim, atlı okçuluk, çeşitli dövüş sanatları ve her türden ateşli – ateşsiz savaş aletlerinin tatbikine yönelik eğitimler aldım. Öğreten ustalarım iyi ki hayatıma girmişler ki bu bilgileri onlardan alıp kana kana içmişim. 2008 yılında Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümüne burslu olarak girdim; 2013 yılında mezun oldum.  Çeşitli özel tiyatrolarda ve ödenekli kurumlarda oyunlar oynadım. Lisans öğrencisiyken,  gerek sahneye gerek televizyona aksiyon koreografileri eylemeye başlamıştım. Mezun olduktan sonra daha çok eyledim tabi. Bu deneyimler, aksiyon oyunculuğunun başlı başına bir yol olduğunu öğretti bana. Aksiyon oyuncusu, bir aksiyon karakterini nasıl yaratıyor? Hangi metodu kullanıyor? Çünkü salt herhangi bir dövüş sanatını bilmek, kılıç kullanabilmek, onu sahnede ilizyon haline getirebilmek, sahne dövüşü koreografisini gerçek bir dövüşmüş gibi uygulayabilecek fiziksel ve kondisyonel beceriye sahip olmak  yetmiyor. Oyuncunun içsel ve dışsal bir yolculuğu var. 2015’de bu alanı akademik olarak çalışmak için Haliç Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Tiyatro Anabilimdalı’nda yüksek lisansa başladım. Şu anda tez aşamasındayım. Konservatif alanda da gelecek neslin öğrencilerine yeni bir bilezik bırakacağız. 

Talimhane Aksiyon Yapım Nasıl Kuruldu?

Talimhane Aksiyon Yapım’ı süreç kurdu aslında. Devlet Tiyatrosu’nda yetiştirdiğim, benimle birlikte koreografilerde var olan, konservatuarlı öğrencilerim oldu. Öte yandan birlikte idman yaptığım silah arkadaşlarım vardı. Bir yerden sonra, freelance çalışmak çok doğru olmuyor. Kurumsallaşma yoluna gittik. Bu yolda silah arkadaşlarım, öğrencilerim benimle birlikte yürümek istediler. Bazı ustalarım destek verdi. Her dönemin aksiyonunu eyleyecek özel becerilere sahip 43 süvari, 25 piyade, 2 stunt koordinatörü, 22 at ile hizmet vermeye başladık. Bu sayı artırılabiliyor. Sonra Kuzgun Akademi ile yol arkadaşlığımız oldu. İlker Can Karagülle işinde çok iyidir. Birbirimize destek vermeye başladık. Hatta, şubat ayında ekrana gelecek, merakla beklenen “Mehmed: Bir Cihan Fatihi” dizisinin koreografı kendisidir. Atlı savaş aksiyonu alanında destek vermek üzere birlikte çalışıyoruz. Güç birliği yaparak, büyüyerek projelerde yer almaya devam ediyoruz. Bu yol arkadaşlığından son derece mutluyuz. Çünkü sektör güzel olduğu kadar, birbirinin ayağını kaydırmaya çalışan insanlarla da dolu. Az biraz eğitimle kendilerini koreograf olarak ilan eden insanlar da var maalesef. Bu yüzden, birlikte üretmek değerlidir. 
 


Peki geleceğe dair hayallerin nelerdir?

Talimhane için soruyorsan, bu ekip kalifiye bir ekip. Tiyatro mezunu stunt kolay bulunmaz. Hepsi de aksiyon oyunculuğu konusunda pişmeye devam ediyorlar. Atlarımız son derece çalışkan ve güvenli.  Uluslararası çapta aksiyon filmleri üretmek istiyorum.

Sorun şahsıma dair ise, öğrenilecek o kadar çok şey var ki, yeni karakterler deneyimlemek, yeni insanlar deneyimlemek, yeni projeler, yeni müzik aletleri, yeni yerler, yeni resim teknikleri deneyimlemek... Merak etmeyince pek yaşamış sayılmıyorsun aslında. Hayat koskoca bir yolculuk; zamanın kıymetini bilmek gerek; kıymetli zamanı kıymet verdiğimiz ne varsa, onlarla taçlandırmak gerek... Çünkü hiçbirimiz buradan sağ çıkamayacağız. (Gülümser)
 

Yeni tiyatro veya televizyon projeleri var mı ufuklarda?

Erdeniz  Kurucan ile aklımızda bir proje var. Onun yakın zamanda provasına girmek istiyorum. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım tek kişilik performans projem var.  Dün Simel ile konuştuk (Aksünger). Oyunculuğunu çok beğendiğim bir insan. Onunla oyunlar oynamak  istiyorum. Sadece ses tellerimde nodül çıktığı için, iyileşme sürecimde birçok projeyi rafa kaldırdım. Yeni iyileştim; artık raftan indirebilirim. Diziye gelince, var bir şey o da sürpriz olsun. 

Meslektaşlarına ve konservatuar öğrencilerine söylemek önerilerin var mı?

Oyuncunun silahı bedenidir. Fiziksel kondisyonlarını geliştirmelerini öneririm. Spor, resim, şan, müzik aletleri gibi yan disiplinlerden beslenmelerini öneririm. Sırf rolü kavrama pratiği artık tek başına yeterli olmuyor. Bir fark koymak gerekiyor ortaya. Naçizane bunları söyleyebilirim. 

Bu güzel sohbet için teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim.rösiyon Yapım, Sarıyer Gümüşdere Köyü’nde veya Kadıköy’de eğitim veriyor.

İletişim: www.talimhaneaksiyon.com
                 +90 505 049 4 204
                 Instagram @talimhaneaksiyon
                 Twitter: @talimhaneaks
                 Facebook: /talimhaneaksiyon

röportaj: Emre Emin Aravi

instagram: @newsanatcom


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.