Mutfak Tümü

Türk Lezzet Müzesi Açılıyor!


Sizce Nasıl?

Türk Gastronomisi, Türk Lezzet Müzesi ile dünyaya açılıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Erol Özmandıracı, il il yöresel lezzetlerin haritasının çıkarılarak 81 il ve 22 ayrı yörenin en az 25 yıllık köklü lezzet markalarının 42 Maslak'ta bir araya getirileceğini söyledi.

Hangi markalar var?

Mandıracı, Anadolu mutfağı Antakya, Gülhan Şanlıurfa, Hünkar Etiler İstanbul, Ucuzcular baharat Mısır Çarşısı İstanbul, Arslanzade Kavala Kurabiyecisi Edirne, Köfteci İsmail Adapazarı, Sadabad cağ kebapçı, Pideci Samsun, Bizim Künefeci Antakya, Çorbacı İstanbul, Fer Bal Ankara,Sokak Simitçisi, Somuncu Baba Çöp Şiş Aydın,Cercis Murat Konağı Mardin, Antre Gourmet Şarküteri İstanbul, Sokak Kestanecisi , Varan Lezzet Durağı Türkiye, Büfe, İskender Kebap Bursa, Rosense gül ürünleri İsparta, Unkapanı pilavcısı İstanbul, Sokak Mısırcısı, Orkide Pastanesi İstanbul, Antalya Reçelcisi, Gazozcu Standı, Baklavacı Gaziantep, Adana kebapçısı Adana, Mantıcı Kayseri, Beyoğlu Çikolatacısı İstanbul, Dondurmacci İstanbul, Lazika Çay Rize, Ege Mutfağı İzmir, Bebek Kasap Döner Bebek İstanbul, Mutfak Atölyesi, Türk Lezzet Müzesi için 42 Maslak'ta buluşacağını kaydetti.

Mutfak atölyesi de olacak

Müze içinde yer alacak mutfak atölyesinde markaların lezzetlerinin hikâyesini paylaşacağını ve dünya lezzetlerinin öykülerinin dinleneceğini aktaran Özmandıracı şöyle devam etti:

"Dünyanın en ünlü şeflerini de Bolulu aşçılarımızı da atölyede bir araya getirebileceğiz. Mutfak Atölyemiz 50 metrekarelik bir açık mutfak alanından oluşuyor. Müze alanının tam ortasında yer alan atölyede yemek yapmanın eğlenceli tarafını insanlara tattırmak istiyoruz. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı aşçıları davet ederek yeni lezzetlerin oluşumuna tanıklık edeceğiz"

Tek katta 6 bin metrekare alanda, 20-200 metrekare arası 45 kiralık lokanta/dükkana ev sahipliği yapacak olan Türk Lezzet Müzesi, bin 800 kişilik ortak alan oturma kapasitesine ve 600 kişilik açık oturma alanına sahip olacak.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.