Tiyatro Tümü

Türkiye’de Bir İlk; TİYATRO FESTİVALİ YAPMAK ÇALIŞTAYI


Sizce Nasıl?

Menemen Belediyesi şimdilerde başka bir etkinliğe ev sahipliği yapmak için kolları sıvadı.

Menemen  bir festival kenti olmanın sorumluluğu ile Türkiye’de bir ilke imza atarak 12-13 Aralık 2017 tarihlerinde “Tiyatro Festivali Yapmak Çalıştayı”nı gerçekleştirecek.

İki gün sürecek çalıştayda dört oturum yapılacak. Festivallerin üst başlıklarının önemi, festivallerde tema, festivallerin zamanlaması ve fiziki koşullarının sağlanması, uluslararası olmanın koşulları, festival oyunlarının irdelenmesi gibi başlıkların konuşulacağı çalıştayın notları daha sonra bir kitaba dönüşme yolunda raporlanacak. Türkiye’de bir ilk olacak ve yaklaşık 35 tiyatro hareketinin bir araya geleceği çalıştayda ayrıca festivallerin ülkenin turizm, ekonomi ve kültürel hayatına katkısı da masaya yatırılacak.

 Türkiye’de ki bütün tiyatro festivali, tiyatro şenliği, tiyatro günleri  ve bu gibi tiyatro buluşmaları yapan herkese çağrı yaptıklarını söyleyen MEBET Sanat Yönetmeni ve İnadına Tiyatro Festivali Direktörü Metin Güler; “ Derdimiz kendi kentlerine sanat taşıyanları buluşturmak. Ve ne kadar özel bir şey yaptıklarını başkalarının gözünde, sözünde hissetmelerini sağlamak. Tecrübelerini paylaşmalarına ev sahipliği yapmak. Ortak bir festival dili oluşturmak. Kentlerimizin renklerini festivalimize bezememizin yöntemlerini dostlarla paylaşmak. Ve en önemlisi, festivallerin ülkenin tiyatrosunu yaşatmakta ki önemini hep bir ağızdan daha güçlü haykırmak. Yeni yeni festivallerin doğuşuna el vermek. Festival yapmayan her kent bir festival kenti olmaya adaydır. Bu çalıştay o kentlere gidebilmenin halidir.” Dedi.

 

Çalıştaya katılmak isteyen Festivaller için;

İletişim:

Metin Güler/ İnadına Tiyatro Festivali ve Çalıştay Koordinatörü

05352540597


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir