Festival Tümü

Türkiye’nin ilk ışık festivali Zorlu Center’da!


Sizce Nasıl?

Eşsiz keyifleriyle İstanbul’un özel buluşma noktası...


Zorlu Center, ışığı sanatla buluşturacak


Eşsiz keyifleriyle İstanbul’un özel buluşma noktası Zorlu Center, pek çok dünya şehrinde milyonlarca izleyiciye ulaşan ışık festivallerinin ilkine ev sahipliği yapıyor. Muhteşem eserleriyle dünyaca ünlü 20’yi aşkın ışık sanatçısını bir araya getirecek İstanbul Light Festival Zorlu Center, şehri ışık saçan dev bir sanat eserine dönüştürecek. 13-29 Kasım tarihleri arasında 17 gün sürecek festivalde kültürün, sanatın ve ışığın kalbi Zorlu Center’da atacak.

 

Dünyanın en iyileri İstanbul’da bir araya geliyor

 

Küratörlüğünü dünyaca ünlü Ucla Üniversitesi Media Art Bölüm Başkanı Rebeca Mendez gerçekleştidiği festivalin Co-küratörlüğünü Adam Eeuwens direktörlüğünü ise Murat Patavi’nin üstleneceği İstanbul Light Festival Zorlu Center kapsamında dünyanın en ünlü ışık sanatçılarının eserleri yer alacak.


Işık enstalasyonları, interaktif ışık şovları, performanslar ve workshop’lardan oluşan festivalde sanat ışıkla buluşacak.


Açılışını Birleşmiş Milletler Işık Yılı’nın açılış seremonisini de gerçekleştiren Finli ışık sanatçısı Kari Kola’nın yapacağı festivalde Fransız sanatçı ve tasarımcı grubu Groupe-Laps; 170 ışıklı insan figürüyle katılırken, Hollandalı Vollaers Zwart çifti metro tünelini “Love Tunnel” eseriyle süsleyecek. Avusturalyalı ünlü sanatçı Amada Parer ışık saçan büyük tavşan heykelleri ile festivale katılırken; Amerikalı ünlü heykeltıraş Jen Lewin, uluslararası alanda tanınan enstalasyon sanatçısı, ressam ve heykeltıraş Lita Albuquerque, PITAYA, Miroslav Struzik, TILT, Alaa Minawi, FLYNN TALBOT, STORY BOX gibi sanatçı ve sanat topluluklarının yanı sıra dünyaca ünlü ışık sanatçımız Refik Anadol da “Liminal Room” adlı çalışmasıyla sanatseverleri ışıkla dolu bir yolculuğa çıkaracak.

 

Sanat ve Işık Zorlu’da

 

Festival direktörü Murat Patavi “İstanbul Light Festival Zorlu Center” ile ilgili olarak , ”Berlin, Sydney, New York, Amsterdam,Lyon,Prag gibi dünya metropollerinden sonra ilk defa ışık festivalini bu sene İstanbul’da Zorlu Center’ın ev sahipliğinde gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Muhteşem eserleriyle dünyaca ünlü 20’yi aşkın ışık sanatçısını bir araya getirecek olan İstanbul Light Festival Zorlu Center’ı önümüzdeki yıllarda tüm İstanbul’u etkisi altına alan bir festivale dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Hedefimiz dünyanın en çok ziyaret ve merak edilen ilk beş ışık festivali arasına girmek.”, dedi.

 

Tüm dünyada yaşamın kaynağı olan ışığın Zorlu Center’da çağdaş sanatla yeniden yorumlanacağı İstanbul Light Festival Zorlu Center’ın dünyaca ünlü küratörlerinden Rebecca Mendez, festivalin yenilikçi vizyonu ve dünyada hızla yükselen algısıyla Türkiye’nin en önemli sanat etkinliklerinden biri olmaya aday olduğunu belirtti. Mendez; “Yaratıcı ve ilham veren uluslararası boyutu, simgesel görünüşü, sanatsal, sosyal ve interaktif içerikleriyle dünyanın en önemli etkinliklerinden ilham alınan İstanbul Light Festival Zorlu Center’ı gerçekleştiriyor olmaktan büyük heyecan duyuyorum” dedi.

 

Dünya bu festivalleri konuşuyor

 


Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan ışık festivallerinin dünyadaki en önemli örnekleri arasında Lyon, Prag, New York, Berlin, Amsterdam, Portekiz ve Sidney Işık Festivalleri geliyor. Prag’daki ışık festivali 450 bin kişiyi ağırlarken Berlin’deki ışık festivali 2 milyon, Lyon şehrinde gerçekleştirilen ışık festivali ise yaklaşık 4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

 

Şehirlerin sembolü niteliğindeki tarihi binalar ile caddelerin ışıkla ile yeniden tasarlanması şehirleri kültürel bir çekim alanına dönüştürüyor. Festival kapsamında ışık ile çizilen tablolar, oluşturulan illüzyonlar ve yüzlerce sanat eseri şehirlerin turizm potansiyelini de hatırı sayılır biçimde artırıyor.

 

Festivalde Hollandalı Vollaers Zwart çiftin sanatçı sponsoru Vestel olurken; Refik Anadol’un Liminal Room adlı eserinin sponsorluğunu ise Zorlu Holding üstlendi.

 

Festivalde yer alan sanatçılar ve ülkeleri

 


Groupe Laps / Keyframes // Fransa

Jen Lewin / The Pool // Amerika

Kim Tae Gon / The Dresses // Kore

TILT / Astera // Fransa

Miroslaw Struzik / Dandellion // Polonya

Studio Vollaers Zwart / Tunnel of Love // Hollanda

Refik Anadol / Liminal Room // Türkiye

Amanda Parer / Intrude // Avustralya

Pitaya / L’envol// Fransa

Pascual Sisto / Bells and Whistles // İspanya

Rebeca Méndez / Circum Solar // Meksika

Christophe Martine / Light Show // Fransa

Storybox / Entity – Yeni Zelanda

Alaa Minawi / My Light is Your Light- Lübnan

Lara Kamhi / Light Cone- Türkiye

Flynn Talbot / Primary- Yeni Zelanda

Lita Alburquerque / Bee Keepeer- Amerika

Casey Reas / Linear Perspective - Amerika

Magdalena Fernandez / 1pm 015 - Venezüela

Kari Kola / Light Installation- Finlandiya

Nonotak / Day Dream – Fransa/ Japonya

Alesaandro Lupi / Universal Spin- İtalya

 


Birleşmiş Milletler, 2015 yılını ‘’Uluslararası Işık Yılı’’ ilan etti.


Birleşmiş Milletler tarafından 2015, küresel ölçekte kültürel ve ekonomik etkileşimlerde merkezi rol oynayan ışığın kültürlerin gelişimi ve etkileşimindeki önemini vurgulamak amacıyla ‘Işık Yılı’ ilan edildi.

 

Bütün kültürlerde, tablolar ve duvar resimlerinde, sanatçıların ruh halini yansıtmak ve bir atmosfer oluşturmak için kullanılan ışık, gölgeyi ve renkleri oluşturan yegane unsur olarak bin yıllardır kullanılmaktadır. Bu kapsamda ışığın önemine vurgu yapmak için ilan edilen 2015 Uluslararası Işık Yılı’nın teknolojinin insan hayatındaki önemine vurgu yaparak toplumun kalkınmasındaki rolüne ve sanatın gelişimine katkı sağlaması amaçlanıyor. Uluslararası Işık Yılının özellikle gelişmekte olan ülkelerde herkes için daha değerli hayatlar inşa etmek adına bilimsel birlikteliği arttırmak, temel bilimlerde eğitimi daha iyi hale getirmek ve genç yetenekleri bir araya getirmek için kullanılabilmesi mümkündür.

 


Bilgi için: Hill+KnowltonStrategies – 0212 270 52 32

Eylem Bilge Yavuz – eylem.yavuz@hkstrategies.com

Çiğdem Özkan – cigdem.ozkan@hkstrategies.com

Deniz Yavuz – deniz.yavuz@hkstrategies.com

https://www.facebook.com/istlightfest/

https://twitter.com/istlightfest

https://instagram.com/istlightfest/

www.istanbullightfestival.com


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.