Kitap Tümü

Uluslararası Öykü Festivali Sona Erdi


Sizce Nasıl?

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, sona erdi.

Dünyanın dört bir yanından öykücülerin katıldığı Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle sona erdi. Kısa film gösterimiyle başlayan kapanış programı, farklı ülkelerden gelen yazarların öykülerini seslendirmesiyle devam etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, akademisyenler, sanatseverler ve birçok farklı ülkeden gelen öykü yazarlarının da hazır bulunduğu törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, yurt dışından gelen konukların beş gün süreyle İstanbul’da bulunduklarını hatırlatarak, “Öykü Festivalimize katılan dostlarımız Zeytinburnu’muzda farklı okullarda öğrencilerle, gençlerle bir araya geldiler. Buradan güzel, hoş anılarla ayrılmalarını arzu ediyoruz. Zeytinburnu eviniz, bizler sizlerin kardeşleriniziz. İnsanlığa hizmet etmek adına bilgilerimizi, deneyimlerimizi, yaşanmışlıklarımızı, hayallerimizi, rüyalarımızı, arzularımızı birbirimizle paylaştık. Yazmış olduklarımızı okuduk, yazacak olduklarımızla ilgili de inanıyorum ki yeni ilham kaynakları Zeytinburnu’nda, İstanbul’da oluşmuştur diye temenni ediyorum.” şeklinde konuştu

.

“ZEYTİNBURNU’NUN HAFIZASINA 1900 TANE HİKAYE DAHA DAHİL ETTİK”

Öykü Yarışması’nın üçüncüsünü, Öykü Festivali’nin ikincisini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Aydın, “Zeytinburnu’nun hafızasına 1900 tane hikaye daha dahil edilmiş oldu. Bu işin en önemli tarafı odur. Ödül alan da olacak, alamayan da olacak ama herkes hikâyesini yazdı. Aslında bu, bizim hikâyemiz, Zeytinburnu’nun hikâyesi. Gelecekte Türkiye’nin hikâyesine çok anlamlı katkı verecek olan hikâyeler. Bu yönüyle de öykü yarışmamızı da son derece önemsiyorum.” dedi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem de, “Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın klasik belediye hizmetlerinin yanında kültürümüze, edebiyatımıza yaptığı yatırımlar bu organizeler inanıyorum ki geleceğimize katkısı büyük olacak, gelecekte de unutulmayacak. Bugün içinde bulunduğumuz dünya gerçekten ızdıraplar dünyası. Herhalde dünya, var olduğundan beri böyle bir çağı, böyle bir dönemi yaşamadı, inşallah gelecekte de yaşamaz. Bugün 60 milyon göçmenin olduğu, yerinden yurdundan sökülüp atıldığı bir dünyadayız. Biz yeter ki yazalım. Yazmak istedikten sonra öyle büyük dramlar öyle büyük öyküler var ki anlatmakla bitmez. O ki çilenin bol olduğu bir dünyada yaşıyoruz eli kalem tutan herkes tanık olduklarını yazmalıdır.” sözleriyle edebiyatçılara çağın tanığı olmaları gerektiğini hatırlattı.

GELECEĞİN ÖYKÜCÜLERİ ÖDÜLÜNE KAVUŞTU

Prof. Dr. M. Fatih Andı, Cemal Şakar, Necip Tosun, Aykut Ertuğrul, Güray Süngü, Akif Hasan Kaya, Burcu Bayer’den oluşan seçici kurul, zorlu bir değerlendirme sonucu Zeytinburnu’ndaki bilgi evlerinden başvuruda bulunan toplam 1796 öykü arasından en iyilerini seçti.
Bilgi Evleri Öykü Yarışması’nda 1. Grup (6, 7 ve 8. Sınıf Öğrencileri) kategorisinde Seyitnizam Bilgi Evi’nden Beyzagül Bekçi (Kızıl Pelerin) 5.000 TL, 2. Grup (Lise Öğrencileri) arasındaki yarışmada Veli Efendi Bilgi Evi’nden Coşkun Yavuzel (Tahta Kurdu ve Sonsuzluk) 3. Grup Yetişkin kategorisinde Yenidoğan Gökalp Bilgi Evi’nden Veli Polat (Okey) birinciliğe hak kazandı. Öykü Festivali ilk kitap ödülü ise Senem Gezeroğlu ve Nurcan Toprak’a verildi.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.