Kitap Tümü

Zeugma'nın Kayıp Gözbebeği’


Sizce Nasıl?

Önsözünü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yazdığı bir çocuk öykü kitabı bu.


 

Macera Dolu Tüylü Bir Kovalamaca!

 


Önsözünü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yazdığı bir çocuk öykü kitabı bu. Ve Türkiye'de ilk! İlk kez bir müze, çocuklara macera dolu bir hikâye eşliğinde anlatılıyor. Tarih ve kültür, eğlenceli ve komik bir dille sevdiriliyor çocuklarımıza. Çingene Kızı'nın gözbebeğini çalan fare ve onun yakın dostu bir köstebek gezdiriyor çocukları Türkiye'nin gözbebeği olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde...

 


Elif Ayla’nın yazıp, Elif Yemenici’nin resimlediği bu eğlenceli kitap çocuklar için bir müze daveti. Biz büyükler adına arkeoloji diyelim, çocuklar tarih öncesi tarih desin; bilimsel merak şahane, öyküler bahane.

 

Zeugma’nın tuhaf köstebeği Kös, Çingene Kızı’nın gözbebeğini çalan fare Kahve ile zorunlu bir yolculuğa çıkar. Yolda karşılaştıkları mitoloji kahramanlarıdır. Nehir krallarını kıskanç kraliçeler, zalim prensleri merhametli prensesler kovalar. Gözbebeği yerine konana kadar bir aynadan destek alıp düşmanını yenen kahramanlara da rastlanır, topuğundan başka yerinden ölmeyenlere de.

 

Kahve ve Kös’ün Zeugma kazı alanında başlayıp, Zeugma Mozaik Müzesi’nde devam eden maceraları, çocuklara gerçek bir müze gezisi yaptırıyor, mitolojiden lezzetler tattırıyor. Sadece mitolojiden mi, tabii ki Gaziantep yemeklerinden de...

 

Önsözünü Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yazdığı Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, çocuklara kaybetmek istemediğimiz şehir, tarih ve kültür bilincini eğlenceli, maceralı bir dille vermeye çalışan güzel bir çalışma. Kitap tarih öncesi tarihe yapılan mizahi bir yolculuk. Eğlenceden kaçmadan ama eğlenceyi metnin başköşesine koymaktan kaçınan bir edebiyat yapıtı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Önsözünden:

Sevgili çocuklar,

Gaziantep sınırları içerisinde yer alan Zeugma Antik Kent’i, binlerce yıl önce hareketli bir yaşamın sürdüğü, Fırat’ın kenarında kurulan, önemli bir ticaret şehriydi. Bu liman kenti, tarihsel süreç içinde bölgemizdeki şehirleşmede önemli bir role sahip olmuştur. Elinizde bulunan bu kitap ile Zeugma’da yaşayan insanların yaşam tarzlarını, kültürlerini, onların sanatla nasıl yakından ilişki kurduklarını tanıyabilme imkânı elde edeceksiniz. Her biri ayrı değer olan muhteşem mozaiklerin o dönemde yaşayan insanların hayatlarıyla nasıl iç içe geçtiğini göreceksiniz.

 

Bereketli Hilal de denilen bu coğrafyada bizden önce yaşamış medeniyetleri öğrenmeniz, o medeniyetlerin tarihi, sanatını bu kitaplarla tanımanız tarihsel bilincinizi artıracak, sanata ilgi duymanızı sağlayacaktır. Böylece hem geçmişimizi hem de bugünümüzü daha sağlıklı değerlendirme yeteneği kazanacaksınız.

 

Tarihsel mirasın ve kültürün korunmasını sağlayacak nesillerin yetişmesi bu türlü çalışmalar ile gerçekleşecektir. Bu çalışma ile sizler tarih sevgisini kazanacak, tarihimiz ve kültürel zenginliklerimiz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

 

Elif Ayla

Bir masalın içinde açtı gözlerini. Deniz kokusuyla ünlü o şehirde doğdu. Hatırlamış olmalısınız. Çok ama çok kitap okudu. Okurken de büyüdü. Okullarını bitirdi. Sonra, minareleri ve kedileriyle ünlü o şehre geldi. Onu da bildiğinizi biliyorum. Dünya kadar kitapları olan bu güzel şehirde, kitaplar yazdı.

 

Kitapların içinde akan zamanla birlikte, yazar da zaman suyunun içinde sürüklenmeye devam etti. İçinden büyük nehirlerin geçtiği, ünlü romanların yazıldığı, kocaman kocaman kiliselerin olduğu bir ülkeye geçti. Bir ipucu daha, o yer saatleriyle ünlüydü. Seyyah olan yazarın burada da canı sıkıldı. Tuttu, kendini başka başka şehirlerin sularına attı. Öyle çok şehir gördü ki, galiba artık başı döndü. Şehirler birbirine eklendikçe, anlatacak çok şey, yazacak çok masal buluyordu, bu işi çok sevdi.

 

Yazarınız şimdi, gözlerini içinde açtığı masalı dinlemeye devam ediyor. Saat tiktaklarına bakıp sizin için harflerden kayıklar yapıyor. Onları masalların içine bırakıyor ve yere uzanıp sizin için yüzdürüyor.

 

Elif Yemenici

Kiraz ağaçları çiçek açmaya başlarken, bir bahar sabahı Eskişehir’de dünyaya geldi. Küçüklüğünden beri durmadan resim yaptı. Önce annesinden gizli duvarlara, sehpaların altlarına, biraz daha büyüyünce de kağıtlara, tuvallere... En sevdiği oyuncağı hep kırk sekiz renkli pastel boyaları oldu. Hala da İstanbul’da, atölyesinin baş köşesinde duran pastel kutusuna arada sarılıyor, resim yapmaya devam ediyor.

 

‘Zeugma'nın Kayıp Gözbebeği’

Teknik Özellikler

 

Yazar: Elif Ayla

Resimleyen: Elif Yemenici

Yayınevi: Hayykitap - 346

Kategori: Yaşasın Çocuklar - 61

Türü: Çocuk Edebiyatı

Birinci baskı: Temmuz 2016

Sayfa sayısı: 56

Ebat: 20 x 20 cm

Fiyatı: 14 TL

ISBN: 978-605-9841-54-2

Barkod: 9786059841542


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.