Müzik Tümü

Zorlu PSM Caz Festivali Başladı


Sizce Nasıl?

“Zorlu PSM Caz Festivali” Michel Camilo & Tomatito performansı ve Gaye Su Akyol konserleriyle açıldı.

Zorlu PSM’nin tüm sahnelerinin farklı birer deneyime ev sahipliği yapacağı Zorlu PSM Caz Festivali, 3 Mayıs Çarşamba günü Ana Tiyatro’da gerçekleşen Michel Camilo & Tomatito ile Studio’da sahne alan Gaye Su Akyol konserleriyle başladı. 12 Mayıs’a kadar devam edecek festival; Chick Corea, Jan Garbarek, Stephan Micus gibi cazın usta isimlerini ağırlarken; bir yandan da funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin heyecan verici renklerini Beth Hart, Pantha du Prince, Brazzaville, Esmerine gibi sanatçılarla programına dahil ediyor. 

Bu sene ilk kez düzenlenen ve İstanbul’un kültür sanat hayatına yeni bir soluk getiren Zorlu PSM Caz Festivali, aynı gecede Zorlu PSM’nin iki farklı sahnesinde gerçekleşen unutulmaz performanslarla başladı. Grammy Ödüllü piyanist Michel Camilo ile İspanyol flamenko virtüözü Tomatito, Zorlu PSM Ana Tiyatro’da aynı sahneyi paylaşırken, yine festival kapsamında Zorlu PSM Studio’da Gaye Su Akyol performansı yer aldı.

Festivalin ilerleyen günlerinde yaşayan caz efsanesi Chick Corea (12 Mayıs), ABD’li caz davulcusu Brian Blade ve Porto Rikolu caz kontrbasçısı Eddie Gomez’le beraber, Garanti Caz Yeşili kapsamında Ana Tiyatro’da sahne alacak. Jan Garbarek (5 Mayıs), Beth Hart (10 Mayıs), Stephan Micus (10 Mayıs) unutulmaz performanslara imza atacak.

Festivalin renkliliğini vurgulayan Esmerine (4 Mayıs), Brazzaville (5 Mayıs) ve Pantha du Prince (6 Mayıs) performanslarıyla sürecekfestivalde, 6 Mayıs’ta çeşitli atölyelerle birlikte ücretsiz amfi konserleri de gerçekleşecek. Zorlu PSM Caz Festivali’nin 10 güne yayılacak çeşitli belgesel ve film gösterimlerinin de ücretsiz yapılacağı festival programında, 6 Mayıs’ta gün boyu gösterimleri gerçekleştirilecek film maratonunun finali VIP Lounge'da Bant Mag DJ Set'le yine ücretsiz olacak.

Okay Temiz'in (8 Mayıs) caz müziğini doğaçlamayla birleştirirken Türk folklörü ve sufi müziğinden ilham alan projesi Oriental Wind’in, Önder Focan & Şallıel Bros’un (11 Mayıs), Redd’in (11 Mayıs), ve Esra Kayıkçı’nın (4 Mayıs) performanslarının da izlenebileceği Zorlu PSM Caz Festivali, Gülün / Allulli / De Raymondi (9 Mayıs) ve “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” (7 Mayıs) gibi farklı projelere de sahnelerini açacak.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.