Festival Tümü

2. Uluslararası Türkçe Bayramı 27 Ağustos'ta İstanbul'da gerçekleşecek


Sizce Nasıl?

Yunus Emre Enstitüsü’nün 46 ülkeden 540 öğrenciyi ağırladığı “Türkçe Yaz Okulu” ve “Türkçe Bayramı” tanıtım toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü’nün 46 ülkeden 540 öğrenciyi ağırladığı “Türkçe Yaz Okulu” ve “Türkçe Bayramı” tanıtım toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılacak Türkçe Bayramı, kültür elçilerinin “İnsan ve Türkçe” temalı gösterisi ile dünyaya vereceği büyük mesaja sahne olacak. Bakan Nabi Avcı, “Dünyanın birçok ülkesinde savaş ve çatışmaların yaşandığı bu dönemde öğrencilerin Türkçe Bayramı ile barış, sevgi ve dostluk mesajı vermelerinin çok anlamlı olduğuna inanıyorum” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü düzenlediği “Türkçe Yaz Okulu” programı ile 46 ülkeden 540 yabancı öğrenciyiülkemizde ağırlıyor. 25 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan program dâhilinde 16 farklı şehirde 20 gruba ayrılan öğrenciler, üniversitelerde eğitim programlarına devam edecek. 27 Ağustos’ta İstanbul'da yapılacak olan Türkçe Bayramı’na katılacak. Çırağan Sarayı’nda yapılan toplantıyla Türkçe Bayramı etkinliği basına tanıtıldı. Mısır, İran Bosna Hersek gibi ülkelerden Türkçe öğrenen öğrencilerin de hazır bulunduğu programa, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Toplantıda Türkiye’nin 16 ilindeki 20 üniversitede Türkçe öğrenen Kültür Elçilerinin yaptıkları faaliyetleri anlatan kısa bir video gösterildi. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek, Türkçe Bayramı’nda emeği geçen herkese teşekkür ederek, Yunus Emre Enstitüsü’nün büyük bir misyonu yerine getirdiğini ifade etti. Toplantıdaki öğrencilere de seslenen Bakan Avcı “Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçemizi, kültürümüzü ve tarihimizi anlatmak adına çok önemli bir vazife yaptığına inanıyoruz. Ülke olarak büyük bir badireyi atlattığımız şu dönemde meydanlarda bizimle birlikte demokrasiye sahip çıkan değerli öğrencilerimize şükranlarımı ifade ediyorum. Siz artık misafir değil bu ülkenin evlatlarısınız. Burada çok güzel anılar yaşadığınıza inanıyorum. Ülkenize döndüğünüzde ülkemizi, insanımızı kültürümüzü, arkadaşlarınıza ve çevrenize anlatmanızı istiyorum. Dost ve kardeş ülke olarak her zaman yanınızda olacağız” dedi.

Necip Fazıl’ın dizeleriyle seslendi

Toplantıda Necip Fazıl’ın “Gecesi sümbül kokan/ Türkçesi bülbül kokan İstanbul” dizelerini seslendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Küçülen bir dünyada yaşıyoruz, böyle bir küçülmeyle kültürler, kaderler iç içe geçiyor. ‘Kişi tanımadığının düşmanıdır’ derler, bu anlamda biz tanış olursak dünyada huzur ve barışta daha etkili olacağımızı ifade etmek istiyorum. Dil karşılıklı etkileşim aracıdır. Dünyaya dilimizi öğrettiği için ben Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etmek istiyorum. İkinci dil bayramını yapıyoruz ve bunun daha da gelişerek devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Türkçe bu yıl Amerika Kıtasında

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Dr. Şeref Ateş ise enstitünün hızla büyüdüğünü ifade ederek “ Biz Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, zengin kültürel birikimimizi paylaşmak, Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini artırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 2009 yılından bu yana çalışıyoruz. Avrupa, Asya, Ortadoğu, Uzakdoğu, Afrika ve Amerika’da olmak üzere 7 yıl içerisinde 37 farklı ülkede 45 Türk Kültür Merkezi sayısına ulaştık. İlk defa Amerika kıtasına Maryland’deki merkezimizle bu yıl adım attık. Yine bu yıl içinde Güney Amerika’da da bir merkez açmayı planlıyoruz” dedi.

Türkçe Bayramı’nda barış mesajı

27 Ağustos’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek Türkçe Bayramı’na dikkat çeken Ateş sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkçe Bayramı’nda misafir öğrencilerimiz ‘İnsan ve Türkçe’ temalı kapanış gösterisiyle dünyaya "Türkçe" barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderecekler. Bu görüntülerin, bizimle ilgili kuşkuları olan, bizimle ilgili önyargılar taşıyan herkese iyi bir mesaj vereceğine inanıyoruz. Bu vesile ile hepinizi Türkçe Bayramı’na davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.”

Projelere katılımların olduğu ülkeler

Türkçe Yaz Okulu’na bu yıl 46 ülkeden katılım bulunuyor. Programa katılımın sağlandığı ülkeler ise şöyle:

Afganistan – Kabil, Almanya – Köln, Amman-Ürdün, Arnavutluk – Tiran, İşkodra, Avusturya – Viyana, Azerbaycan – Bakü, Belçika – Brüksel, Bosna Hersek - Saraybosna, Mostar, Foynitsa, Cezayir – Cezayir, Fas – Rabat, Fransa – Paris, Gürcistan – Tiflis, İngiltere – Londra, İran – Tahran, Filistin - Kudüs, İtalya – Roma, Japonya – Tokyo, Karadağ – Podgoritsa, Kazakistan – Astana, Kırgızistan – Bişkek, Kosova - Priştine, Prizren ve İpek, Lübnan – Beyrut, Macaristan- Budapeşte, Makedonya – Üsküp, Mısır – Kahire, İskenderiye, Polonya – Varşova, Romanya – Bükreş, Köstence, Sırbistan – Belgrad, Sudan-Hartum.

Türkoloji projesi kapsamında ise Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Irak, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan’dan katılım sağlandı.

 

Türkçe Yaz Okulu’nun gerçekleştiği üniversiteler ise şöyle:

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, On Sekiz Mart Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (DİLMER), Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesi.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir