Festival Tümü

6. İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali bu sene


Sizce Nasıl?

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası sanat ve kültür festivali IST. Festival, bu yıl 3-5 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.


İSTANBUL’74 tarafından düzenlenen 6. İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali bu sene “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” temasıyla sanatseverlerle buluşuyor.

 

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası sanat ve kültür festivali IST. Festival, bu yıl 3-5 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana aralarında Zaha Hadid, Tilda Swinton, Kirsten Dunst, Courtney Love, Ferzan Özpetek gibi sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarındaki dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen yaratıcı isimlerini sanatseverlerle buluşturan IST. Festival, bu yıl da önemli isimleri ağırlamaya devam ediyor. 3 gün boyunca herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek; hem İstanbul’un uluslararası kültür sanat arenası içinde yer almasını sağlıyor hem de katılımcılarına etkileyici bir deneyim sunuyor.

 

Bu seneki teması “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” olarak belirlenen festivalin amacı, sanatçıları, eserlerini ve izleyicileri biraraya getirerek, sanat ve kültürde estetiğin önemini değerlendirmek ve farklı bakış açılarıyla beraber tartışmak... Güzellik ve zevk çerçevesinde yorumlanan ve felsefe sözlüğüne 18. yüzyılda giren “estetik” kelimesi bir tür objeyi, yargıyı, duruşu, deneyimi ve değeri ifade etmek için kullanılmanın yanı sıra aynı zamanda sanatın felsefesi olarak da anılıyor.

 

Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da dünyaca ünlü konuklarıyla büyük ses getirmeye hazırlanan festivalin katılımcıları ve programı ilerleyen günlerde açıklanacak.

 

ISTANBUL ULUSLARARASI SANAT VE KÜLTÜR FESTİVALİ HAKKINDA

İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali (IST. Festival) ISTANBUL’74 tarafından yılda bir kez düzenlenen uluslararası bir kültür ve sanat festivalidir. İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana, sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarında dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini İstanbul'da buluşturarak kültürel ve sanatsal ilişkiler geliştirmektedir. Üç güne yayılan programlar, takipçilerine açık panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri ve sergilere katılma fırsatı sunarken; sanatsal işbirlikleri ve performansları bire bir tecrübe etme imkanı sağlıyor. Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshoplara, film gösterimlerine ve sergilere ücretsiz katıldığı festivalde daha önceki yıllarda yer alan isimler arasında; Tilda Swinton, Gore Vidal, Zaha Hadid, Franca Sozzani, Abel Ferrera, Ferzan Özpetek, Terry Gilliam, Ryan McGinley, Kirsten Dunst, Marco Mueller, Sir V.S. Naipaul, Özalp Birol, Gareth Pugh, Courtney Love, Dan Colen, Haider Ackermann, Reha Erdem, Ayşe Kulin, Michael Nyman, Zülfü Livaneli, Taner Ceylan, Jefferson Hack, Sam Taylor-Wood, Andrew Dominik, JR, Mario Sorrenti, Michael Stark ve Mark Romanek yer alıyor.

 

ISTANBUL’74 HAKKINDA


ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılında İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Sanat, moda, edebiyat, film, müzik, ve mimari alanlarında faaliyet gösteren ISTANBUL’74; sergi, festival, workshop, sanatsal işbirlikleri gibi çeşitli organizasyonlarla dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor. ISTANBUL’74 her yıl organize ettiği IST. Festival’in yanısıra, Galatasaray ve Karaköy’deki galerilerinde, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh, Delfina Delettrez Fendi, ve Robert Montgomery’nin olduğu birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenliyor. ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında kreatif ajans ’74STUDIO ve online bir seyahat günlüğü olarak yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu hayata geçiren ’74Escape vardır.


 


        

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.