Tiyatro Tümü

Kültür Bakanlığı Dijital Tiyatro Destekleri


Sizce Nasıl?

Bakanlığımızca, 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak ilan edilen salgın sürecinde...

Bakanlığımızca, 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak ilan edilen salgın sürecinde en çok etkilenen sektörler arasında yer alan tiyatro sanatına sürecin olumsuz etkinlerini azaltmak; özel tiyatroların oyunlarını sanatseverlerle buluşturmak ve yazarlarımızın yeni oyunlarını da sektöre tanıtmak amaçlarıyla “Dijital Tiyatro” adlı projemiz hayata geçirilmiştir.

Proje, 2 başlıktan oluşmaktadır:

1-SESLİ OYUN
“Sesli Oyun” kapsamında, yerli oyun yazarlarımızın daha önce hiç sahnelenmemiş oyunları özel tiyatrolar tarafından seslendirilecektir. Oyun ses kayıtları Bakanlığımız tarafından dijital ortamda yazarların uygun görülen iletişim bilgisi ile paylaşılacaktır. Bu dijital ortam, ilerleyen zamanlarda bu oyunları değerlendirmek isteyen tiyatrolar ile yazarların buluşma noktası olacaktır.

 

2-DİJİTAL OYUN
“Dijital Oyun” kapsamında, özel tiyatrolarımızın daha önce Bakanlığımız desteklerinden yararlanmadıkları bir oyunlarının yayına uygun şekilde video kayıtları temin edilecek ve dijital ortamda sanatseverlerle buluşturulacaktır.

 

BAŞVURULAR
Başvurular, 30 Aralık 2020 tarihine kadar istenen belgeler eksiksiz olarak aşağıda belirtilen e-posta adresine gönderilecektir.

ozeltiyatrolar@ktb.gov.tr

BAŞVURUNUZUN HANGİ KAPSAMDA OLDUĞUNUN E-POSTANIN KONU BÖLÜMÜNE “SESLİ OYUN” veya “DİJİTAL OYUN” OLARAK BELİRTİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR
Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün KAYIT SİSTEMİNDE KAYITLI VE 1 MART 2020 TARİHİNDEN ÖNCE KURULMUŞ (TESCİL EDİLMİŞ) OLAN TİYATROLAR başvuru yapabilir.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün kayıt sistemi açık olup e-devlet sistemi üzerinden erişilmesi mümkündür.

Özel Tiyatroların Kayıt İşlemlerine İlişkin Yönetmelik, 23 Mayıs 2020 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş; bu yönetmelik kapsamında kayıt işlemleri 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e-devlet sistemi üzerinden başlatılmıştır. Bunun dışında kalan ve e-posta yoluyla yapılan başvurular kayıt için geçerli değildir.

Kayıt işleminin e-devlet sistemindeki "özel tiyatrolar proje yardım" sekmesinden yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden kayıt işleminin tamamlanmasının ardından sunmuş olduğunuz belgeler incelenerek herhangi bir eksik veya hatalı belge olmaması durumunda başvurunuz onaylanacak; kayıt numaranızın da bulunduğu kayıt belgeniz belirttiğiniz e-posta adresine iletilecektir. 

SESLİ OYUN BAŞVURU BELGELERİ
Başvuru Formu (Belge için tıklayınız)
Başvuru sahibinin tüzel kişilik adına yetkili olduğuna dair imza sirküsü
Oyunun konusu (en fazla 1 A4)
Oyunun metni
Tiyatro (ilgili tüzel kişilik), yazar, seslendirme yapan kişiler, varsa kullanılan müzikler için eser sahibi… vb. telif sahiplerinin oyunun ses kaydının en az 10 yıl süreyle Bakanlıkça dijital ortamda yazarın iletişim bilgisi ile birlikte paylaşılmasına dair izin yazıları.
 

DİJİTAL OYUN BAŞVURU BELGELERİ
Başvuru Formu (Belge için tıklayınız)
Başvuru sahibinin tüzel kişilik adına yetkili olduğuna dair imza sirküsü
Oyunun konusu (en fazla 1 A4)
Oyunun metni
Tiyatro (ilgili tüzel kişilik), yazar, oyuncu, varsa kullanılan müzik için eser sahibi… vb. telif sahiplerinin oyunun en az 5 yıl süreyle Bakanlıkça dijital ortamda paylaşılmasına dair izin yazıları.
 

DİĞER HUSULAR
SESLİ OYUN

Bu kapsamda sadece yerli oyun yazarlarının daha önce sahnelenmemiş oyunları kabul edilecektir.
Tek yönlü mikrofon kullanılarak yapılmış, yayına uygun, parazitsiz, temiz, profesyonel ses kaydı olarak Bakanlığımıza teslim edilmesi gerekmektedir.
Efekt kullanımı, stüdyo ortamı gibi hususlar ilgili özel tiyatronun tercihi olacaktır. Oyun metninin tam ve anlaşılır şekilde seslendirilmesi esastır.
Kaydın başında oyuna ilişkin bilgiler, sonunda ise seslendirenler, teknik personel… vb. bilgiler sesli olarak yer alacaktır.
Hazırlanacak kaydın en az 10 yıl süreyle Bakanlıkça dijital ortamda yayınlanmasına ilişkin tiyatro (tüzel kişilik), yazar, seslendiren, varsa kullanılan müzikler için eser sahibi… vb. tüm ilgililerin hazırlanacak kaydın en az 10 yıl süreyle Bakanlıkça dijital ortamda yayınlanmasına ilişkin TC kimlik numaraları yer alarak hazırlanan ıslak imzalı izin yazılarının sunulması gerekmektedir.
 

DİJİTAL OYUN
Bu kapsamda sunulacak oyunun daha önce Bakanlığımızdan herhangi bir destek almamış olması gerekmektedir.
Oyun çekimleri en az 2 kamera ile yapılmalıdır.
EBU (Avrupa Yayın Birliği) yayın standartlarına uygun olmalıdır.
Çekimler 1920x1080 ( Full HD) yapılmalıdır.
Çekimlerin yayın çıkışları MP4, MPEG2 formatlarında verilmelidir.
Çekimlerde kameralara uygun ışık kullanılmalıdır.
Çekimlerin yaka mikrofonu veya çok yönlü mikrofon kullanılarak görüntüyle senkron, temiz, anlaşılabilir ses kaydına sahip olması gerekmektedir.
Kayıtların başında tiyatro ve oyun ile bilgiler yer aldığı, sonunda ise oyuncuların görselleri ile birlikte olmak üzere (oyuncunun fotoğraf ya da oyundan sabit veya hareketli bir görüntüsüne adı – soyadının yazılması) oyunda görev alan kişilere ilişkin bir jenerik bulunacaktır.
Hazırlanacak kaydın en az 5 yıl süreyle Bakanlıkça dijital ortamda yayınlanmasına ilişkin tiyatro (tüzel kişilik), yazar, oyuncu, varsa kullanılan müzikler için eser sahibi… vb. tüm ilgililerin TC kimlik numaraları yer alarak hazırlanan ıslak imzalı izin yazılarının sunulması gerekmektedir.

https://guzelsanatlar.ktb.gov.tr/TR-277166/dijital-tiyatro.html

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.