Tiyatro Tümü

Tiyatro Tarihinde Bir ilk Yaşandı


Sizce Nasıl?

Geçtiğimiz hafta sonu dünya tiyatro tarihinde bir ilk gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta sonu dünya tiyatro tarihinde bir ilk gerçekleşti. Altı ülkeden ve yurt içinden onlarca kentten yapılan yayınlar ile  online yapılan Uluslararası “Evde Tiyatro Festivali” Tiyatro Ofisi’nin ev sahipliğinde Metin Güler’in Koordinatörlüğünde hayata geçti. 

Altı ülke onlarca kentten yayınlar. Binlerce online seyirci

Online ve evde olmasının dışında canlı yayınlarla yapılması ve bu kadar komplike uygulanması da festivalin diğer özellikleri. Festivale üç günde binlerce online katılım gerçekleşti.

24/26 Nisan 2020 tarihlerinde Tiyatro Ofisi instagram hesabından canlı yayınlar ile  gerçekleşen festivalde otuz altı ayrı etkinlik hayata geçti. Çocuk etkinlikleri, atölyeler, okuma tiyatrosu, ustalarla söyleşiler, korona ve tiyatro odaklı sohbetler, gölge tiyatrosu, yoga, terapi, yaratıcı drama, şiir ve müzik performansları üç gün boyunca insanların evlerine konuk oldu. Ülkenin dört bir yanından moderatör ile hayata geçen etkinliğe altı ülkeden yayın yapıldı. Ülke içinden ise yirmi ayrı ilden yayın yapıldı. Her yayına moderatörler eşlik etti.

Kırmızı teması vardı!

Avrupa’nın bir çok ülkesinde Pandemi sürecinde yardıma ihtiyacı olanlar evlerinin balkonlarına ve pencerelerine kırmızı bir bez asarak yardım çağrısında bulundular. Ordan çağrışım yaparak, bu dönemde bizim de  sanata ihtiyacımız var diyerek festivalde ki herkes kırmızı temasını öne çıkardı. Moderatörlerin ve nerdeyse bütün konukların gerek elbiselerinde, gerek arka fonlarında, gerekse de aksesuarlarında kullandıkları kırmızı detayları festivalin görselliğini ve de mekan ortaklaşmasını sağladı. Estetiği çok olumlu  etkiledi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve bir çok önemli isimde festivaldeydi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve bir çok önemli isim de festivalin online konuğuydu. Rasim Öztekin, Füsun Demirel, Cihat Tamer, Tamer Levent, Altan Gördüm, Atilla Pekdemir, Ayhan Taş gibi mesleğin bilindik yüzleri ekrandan evlere konuk oldular. Ayrıca Nazif Uslu, Rasim Aşın, Yaşar Gündem, Ali Eyidoğan gibi onlarca meslekten değerli isimlerde festivalin konuklarıydı .

Sanırım tarihi bir sorumluluk gerçekleştirdik.

Tiyatro Ofisi Sanat Yönetmeni ve Festival Koordinatörü Metin Güler festival ile ilgili şöyle açıklamalarda bulundu. “ Üç gün içerisinde ve sonrasında  gelen onca güzel mesaj, olumlu dönütler, mutluluk yansımaları ve yeniden yapılmasını isteyen temenniler sonrasında ne kadar doğru bir buluşma yaptığımızı daha iyi anladık. Lütfen bitmesin diyen onlarca insanın varlığı o kadar anlamlı ki. Sanırım tarihi bir sorumluluk gerçekleştirdik.

Kendimi mutlu hissediyorum. İnsanların evlerine kapandığı bir dönemde bu kadar insanı bir araya getirmeye vesile olmuş olmaktan dolayı onur duyuyorum. Kendi evlerinde, yeni  bir dünya yaratan insanların dünyalarına başka insanları konuk etmekten çok mutluyum, huzurluyum. Tarihi bir görevi yerine getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Yaşıyoruz. Çünkü onlarca yürekli insanın emeği. Onlarca insanın dayanışması. Onlarca insanın inancı. Ve binlerce insanın  varlığı ile hayata geçti bu hayatımızın en önemli sanat olaylarından biri. Herkesin varlığına binlerce kez teşekkürler...” dedi.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.