Tiyatro Tümü

ZABEL Ekim ayında yeniden sahnelerde


Sizce Nasıl?

Osmanlı toplumunda anti militarist hareketin öncülerinden Ermeni, sosyalist, feminist kadın yazar Zabel Yesayan'ın Üsküdar'da başlayıp...

 Geçen sezonun ödüllü oyunu ZABEL Ekim ayında yeniden sahnelerde

Osmanlı toplumunda anti militarist hareketin öncülerinden Ermeni, sosyalist, feminist kadın yazarZabel Yesayan'ın Üsküdar'da başlayıp, Sovyetler'de son bulan 60 yıllık uzun mücadele hikâyesini anlatan Zabeloyunu geçtiğimiz sezon hem özgün oyun metni hem de oyunculuklar açısından çok dikkat çekti. Pek çok önemli tiyato ödüllerine aday gösterilen ZabelTiyatro Eleştirmenler Birliği Ödülleri ve 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri tarafından yılın yerli oyun yazarı ödülünüDuygu Dalyanoğlu veAysel Yıldırım’a getirdi. Aynı zamanda oyunda Zabel Yesayan’ı canlandıran Aysel Yıldırım, 23. SadriAlışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri ve 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri tarafından yılın kadın oyuncusu ödülüne layık görüldü.

5 Şubat 1878 tarihinde Üsküdar’da dünyaya gelen Zabel Yesayan yazarlığı, şairliği ve toplumsal duyarlılığı ile genç yaşından itibaren önemli Osmanlı aydınlarından biri oluyor. Zabel'in Stalin kovuşturmalarıyla alındığı bir hapishane hücresinde, bilinmeyen koşullarda son bulan hayatı, karanlığa karşı soluksuz bir kavgayı, feminist bir tarihi bugüne taşıyor. Hücrenin karanlığına inat, Zabel'in zihninde kapalı kapılar aralanıyor, solmuş hatıralar aydınlanıyor. Çocukluğunu, gençliğini, mücadele yıllarını, sürgün yaşamını hatırlıyor.

Zabeloyun metni Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu tarafından yazıldı, projenin rejisinde yazarların yanı sıra Sevilay Saral da yer aldı. Oyuncu kadrosunda ise Aysel Yıldırım,Duygu Dalyanoğlu, Elif Karaman, Maral Çankaya, Nihal AlbayrakveZeynep Okan yer alıyor. Ara Dinkjian’ın1915-2015 / Truth & Hopealbümünden parçalar ile zenginleşen Zabeloyununun müzik düzenlemeleri Ari Hergel’e, sahnede kullanılan orijinal resimler ise sanatçı Dilek Şenyürek’e ait. 

Ekim ayında Zabel’i izleyebileceğiniz tarihler:

16 Ekim 2018 20:00 Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

25 Ekim 2018 20:30 Caddebostan Kültür Merkezi

30 Ekim 2018 20:30 Moda Sahnesi

http://www.bgstorganizasyon.com/

https://www.facebook.com/tiyatrobogazici/

https://twitter.com/TiyatroBogazici

https://instagram/bgst_tiyatro

 

 

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.